Mokasen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
13.38, 5 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24273926 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Yumuşak tabanlı bir mokasen.

Mokasen, Algonkinler'in deriden yapılan tek parçalı ayakkabıları.

Mokasen, Kuzey Amerika yerlileri arasında yaygın olmakla birlikte Kuzey Asya'daki bazı topluluklar da buna benzer ayakkabılar giyerdi. Biri tek parça deriden yapılan, sırtı ve ökçesi dikişli; diğeri tabanı oluşturan bir deri parçasıyla uzun bir deri konçtan yapılmış iki farklı biçimi vardır.

Dibi gazel döküntüsü olan ormanlık alanlarda yaşayan doğudaki Kızılderililer yumuşak tabanlı mokasen giyerken, yaşadıkları ortamın kaya ve kaktüs bakımından dolu olması yüzünden Ova Kızılderilileri sert tabanlı mokasen kullanırlardı. Mokasenlerin rengi genelde kahverengi tek renk olurdu. Kirpi işi mokasen süslemede görülen bir işlemedir. Avrupalılar tarafından Ticaret karakollarına boncukların getirilmesinden sonra boncuk işi mokasenler de görülür.

Mokasen kelimesi Türkçeye Fransızca "mocassin" kelimesinden geçmiştir. Galat-ı meşhur olarak "makosen" şeklinde kullanımı yaygınlaşmıştır.

Dış bağlantılar

Wikimedia Commons'ta Mokasen ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.