Lovastatin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
08.52, 5 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24261390 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
(fark) ← Önceki hali | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hali → (fark)
Lovastatin
Lovastatinin üç boyutlu yapısı

Lovastatin, statin grubuna dahil olan bir maddedir. Diyet yolu ile vücuda alınan bu madde, kolesterolün üretimini engelleyerek kandaki kolesterolün azalmasını sağlar. Böylelikle hiperkolesterolemi ile birlikte kardiyovasküler hastalıkların oluşma riski azaltılabilmektedir. Lovastatin doğada kavak mantarı ile kırmızı maya pirincinde bulunmaktadır.

Vücut lovastatine genellikle iyi tolerans gösterir. Ancak çok seyrek de olsa yan etkileri görülebilmektedir. Kreatin fosfatın yükselmesi, şişkinlik, karın ağrısı, kabızlık, ishal, kas ağrısı veya ağrıları, hazımsızlık, halsizlik, bulanık görme, kızarıklık, baş dönmesi bu yan etkilere örnek gösterilebilir. Yine tüm statin grubuna dahil ilaçlarda da görüldüğü gibi nadiren miyopati, hepatotoksisite (karaciğer hasarı), dermatomiyosite veya rabdomiyolize neden olabilir. Beklenmeyen bir yan etki görüldüğünde müdahale edilmez ise yaşamı tehdit edebilecek sonuçlar doğabilir.