Komuta Modülü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
04.54, 5 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24253179 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
(fark) ← Önceki hali | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hali → (fark)
Komuta ile sevis modulü
Komuta modulü çizimi

Komuta Modülü, uzay aracının temel parçalarındandır. Adından da anlaşılacağı üzere astronotlar tarafından komuta görevinin yürütüldüğü parçadır. Aynı zamanda astronotların uzay aracında zamanlarının en büyük bölümünü geçirdikleri yerdir.

Örneğin; bir Apollo Uzay Aracı'ndaki Komuta Modülü, üst bölme, alt bölme ve mürettebat bölümü olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır.

Üst bölümde, kenetlenme düzeneği (Ay Örümceği ile kenetlenmeyi sağlar) ve 2 tepkili motor; alt bölümde, kalkış anındaki sarsıntıyı gideren düzenek ve 10 motor; mürettebat bölümünde ise kontrolü sağlayacak olan aygıtlar ile göstergeler bulunur.

Komuta Modülü, fırlatma sırasında en üstte durduğundan aerodinamik biçimdedir. Yeniden atmosfere girerken sürtünmeden doğacak ısıyı daha geniş bir yüzeye dağıtmak ve inişi kolaylaştırmak amacıyla Komuta Modülü'nün alt tarafı daha geniştir. Fazla ısınmadan kaynaklanacak sorunları giderebilmek amacıyla ısı giderici ile kaplanmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]