Karanlıkta Komedi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
20.04, 2 Mayıs 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 22306818 numaralı sürüm (Tarih bağlantısı düzenleme)
(fark) ← Önceki hali | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hali → (fark)
Karanlıkta Komedi
Black Comedy
Yazar Peter Shaffer
Karakterler Brindsley Miller
Carol Melkett
Miss Furnival
Colonel Melkett
Harold Gorringe
Schuppanzigh
Clea
Georg Bamberger
İlk gösterim 1965
İlk gösterildiği yer Royal National Theatre
Ülke İngiltere
Orijinal dil İngilizce

Karanlıkta Komedi, Peter Shaffer'in yazdığı oyundur. Türkiye'de ilk defa İstanbul Devlet Tiyatrosu, tarafından 1998/1999 sezonunda AKM Oda Tiyatrosu'nda sahnelenmiştir. Bu oyun Türkiye'de British Council'in katkıları ile sahneleniyor.

Oyunun Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

1960'lar Londra'sının çalkantılı günlerinde geçen, son derece basit bir düşünce üzerine kurulmuş, sofistike çok esprili, gürültülü patırtılı bir farstır.

Karanlıkta Komedi, ışıkların sönmesi ile birlikte karanlıkta el yordamı ile dolanan karakterler arasında geçen, ama bu kör döğüşünün ışık altında seyirciye sunulması düşüncesiyle yazılmış, en modern komedilerden biridir.

Heykeltıraş Brindsley, Carol ile nişanlanmıştır ve Carol'un eski kafalı albay babasını etkilemek istemektedir. Ama hem Carol'un babasının hem de heykelleri satın almak üzere bir milyonerin geleceği gece sigortalar atar. Brindsley' in eski kız arkadaşı Clea gelerek, göz gözü görmeyen dairede kendisini gizler. Carol, nişanlısı Brindsley'in elini karanlıkta diğerlerinden ayıramaz. Oysa, Brindsley'in antika satıcısı eşcinsel komşusu ve Clea, Brindsley'in elini tanırlar. Aşkın gözü kör olabilir, ama duygularının olduğu yadsınamaz. Üstelik bu duyguları gizlemek ve başka türlü davranmakta çok zordur.

Karanlıkta Komedi, çok eğlenceli komedilerden birisi olduğu gibi, içinden çıktığı toplumsal yaşama karşı da bağlılığını yansımayan bir oyun.

Teknik Ekip[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]