Justitia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
01.14, 5 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24244551 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Adalet ve düzen tanrıçası Themis
Heidelberg Köprüsü'nde yer alan Justitia heykeli, Almanya

Justitia, (İngilizce:Lady Justice) Roma mitolojisinde adalet tanrıçasıdır. Yunan mitolojisinde Themis ve Eski Mısır mitolojisinde Ma'at'a denk gelmektedir. Daha çok ahlaki değerlerle güçlendirilmiş bir adalet anlayışını betimlemektedir[1][2].

Tasvir

Rönesans'dan beri Justitia, bir elinde kılıç diğer elinde terazi bulunan bir kadın olarak tasvir edilmektedir. Kadının gözleri bir göz bağı ile bağlanmış vaziyettedir.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. ^ Hamilton, Marci. God vs. the Gavel 27 Ekim 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., page 296 (Cambridge University Press 2005): “The symbol of the judicial system, seen in courtrooms throughout the United States, is blindfolded Lady Justice.”
  2. ^ Fabri, Marco. The challenge of change for judicial systems, page 137 (IOS Press 2000): “the judicial system is intended to be apolitical, its symbol being that of a blindfolded Lady Justice holding balanced scales.”

Galeri