Fitness merkezi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
00.59, 4 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24211418 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))

Bir sağlık kulübü (aynı zamanda bir spor kulübü, fitness merkezi, sağlık spa'sı ve genel olarak spor salonu olarak da bilinir), fiziksel egzersiz amacıyla egzersiz ekipmanlarını barındıran bir yerdir.[1]

İlk kez Paris’te 1847’de halka açık bir spor salonu başladı. Bununla birlikte, genel halk için sağlık kulüplerinin tarihi, 1947'de Santa Monica, Kaliforniya'ya kadar izlenebilir. Jack LaLanne, 1936'da Oakland, Kaliforniya'da ilk Amerikan fitness kulübü oluşturdu.

Çoğu sağlık kulübünde, esas olarak dambıl ve barbell gibi serbest ağırlık antrenmanı ve bu eşyalarla kullanılan stand ve banklardan oluşan serbest egzersizlerden, ek olarak kullanıcının egzersizini yönlendirmek için dişliler, kablolar ve diğer mekanizmalardan yararlanan egzersiz alanlarından oluşan ana bir egzersiz makinesi vardır.[2] Bu alan genellikle aynalar içerir, böylece egzersizciler egzersiz yaptıkları sırada doğru duruş izleyebilir ve koruyabilirler. Ağırlıklı veya özel olarak, egzersiz makinelerinin aksine serbest ağırlıklardan (halterler ve dambıllar) oluşan bir spor salonuna, geleneksel ağırlık plakası renginden sonra siyah demir spor salonu denir.

Bir aerobik egzersiz alanı, kapalı kürekçi makineleri, sabit bisikletleri, eliptik antrenörler ve koşu bandıları gibi birçok kardiyovasküler egzersiz ekipmanı içerir. Bu alanlar genellikle, uzun kardiyo egzersiz seansları sırasında egzersizcileri eğlendirmek için televizyonlar (donanıma entegre edilmiş veya alanın etrafındaki duvarlara yerleştirilmiş), genellikle görsel-işitsel görüntüler içerir.[3] Bazı spor salonları, kardiyo kullanıcılarının antrenman sırasında okuması için gazete ve dergi sağlar.

2010 dönemi sağlık kulüplerinin çoğu, sertifikalı fitness eğitmenleri veya eğitmenleri tarafından yürütülen grup egzersiz dersleri sunmaktadır. Birçok grup egzersiz sınıfı mevcuttur, ancak bunlar genellikle aerobik, bisiklete binme (eğirme), boks veya dövüş sanatları, yüksek yoğunluklu antrenman, step yoga, düzenli ve sıcak (Bikram) yoga, pilates, kas eğitimi, germe, Krav Maga ve Brezilya jiu jitsu gibi kendini savunma dersleridir.[4] Yüzme havuzlu sağlık kulüpleri genellikle aqua aerobik dersleri vermektedir. Eğitmenler genellikle bu dersleri öğretmek ve katılımcı güvenliğini sağlamak için sertifikasyon almalıdır.

Kaynakça

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ocak 2019. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ocak 2019. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ocak 2019. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ocak 2019.