İzmir Devlet Senfoni Orkestrası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Peykbot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 09.06, 3 Mayıs 2014 tarihli sürüm (ufak düzenlemeler)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ilk konserini 1975'te oda müziği topluluğu olarak vermiş ve büyüyerek senfonik bir orkestra hacmine kavuşmuştur. Bugün (2005) bünyesindeki yüz kişilik sanatçı kadrosu ile Türkiye'yi kültür-sanat alanında gelişmiş ülkeler ile aynı seviyeye çıkarma gayretinde bir kuruluştur.

Ege Bölgesi'nin ve İzmir'in en üst düzey kültür ve sanat kuruluşlarından birisi olan İzmir Devlet Senfoni Orkestrası yalnızca İzmir kenti için değil, aynı zamanda tüm Ege Bölgesi için de müzik yapmakta bunu da yeterli görmemekte, bu nedenle ülkenin tüm bölgelerine konser turneleri düzenlemekte, gelişmiş çok sesli müziği halka tanıtmak amacıyla büyük çabalar harcamaktadır. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası sadece düzenli haftalık konserler vermekle yetinmemekte, festivallere katılmakta, yurt içinde ve yurt dışında konser turneleri düzenlemektedir. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Müdürlüğü, programlarında tanınmış eserlerin yanı sıra önde gelen Türk bestecilerinin eserlerine de yer vermektedir. Orkestranın Türkiye içerisinde gerçekleştirdiği sayısız turnenin yanı sıra Kıbrıs'a iki kez yaptığı başarılı turneler bulunmaktadır. İtalya, Almanya, Güney Kore, Belçika ve son olarak Malezya ve Japonya'da da başarılı konserler veren İzmir Devlet Senfoni Orkestrası İstanbul, Ankara ve İzmir'de düzenlenen uluslararası festivallerde de yer almanın onurunu taşımaktadır.

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası 2000 yılı Eylül, Ekim aylarında Japonya-Malezya'ya gerçekleştirmiş olduğu 33 günlük konser turnesinde uluslararası bir başarıya da imza atmış ve Japonya'da gerçekleştirmiş olduğu CD, müziğin tüm dallarında 2000 yılı Japan Record Grand Prix The Best Plak Award (Japon Kayıt Büyük Ödülü En İyi Plak Ödülü)'ne layık görülmüş ayrıca Japon Plak Ödülü karar komitesince de orkestra takdirname ile onurlandırılmıştır. İZDSO Türkiye'nin tarihi zenginliklerinden olan Efes Antik Tiyatro'da, Aspendos'da ulusal ve uluslararası korolarla da olağanüstü konserler gerçekleştirilmiştir.

Orkestra 2008 yılında gerçekleştirdiği İspanya turnesinde şef Betin Güneş idaresinde 9 ayrı şehirde başarılı konserler gerçekleştirmiş, 2009'da ise şef Hansjörg Schellenberger ve Betin Güneşle gittiği Almanya'nın Rosenheim, Duisburg ve Köln şehirlerindeki konserlerinde takdirler kazanmıştır.

İlk şefliğini Hikmet Şimşek'in yaptığı ve sırasıyla Michael Rochat, Iosif Conta, Rengim Gökmen ve İbrahim Yazıcı'nın bu görevi üstlendiği orkestranın yardımcı şeflik görevini ise Ender Sakpınar yürütmektedir. Pek çok Türk orkestra şefinin yönetiminde üstün bir performans gösteren İzmir Devlet Senfoni Orkestrası'nı Karsten Andersen, Alkis Baltas, Iosif Conta, Veronica Dudarova, Ionescu Galati, Howard Griffiths, Cansug Kahitze, Marek Pijarovski, Antonio Pirolli, Enrique Rici, Alexander Samouil, Tadeus Strugala, Yoshinao Osawa, Vladimir Altschuler, Alexander Vedernikov, Juozas Domarkas, Konstantin Krimetz gibi dünya çapında tanınmış şefler yönetmiştir. Japon şef Yoshinao Osawa aynı zamanda orkestranın onursal şeflik görevini de sürdürmektedir.

Orkestra şimdiye kadar çok sayıda yerli ve yabancı solist sanatçıyla, Dimitri Alexeev, Stanislav Apolin, Rodion Azarkin, Martin Berkofsky, Lazar Berman, Ernesto Bitetti, Montserrat Cabella, Jose Carreras, Alirio Diaz, Vaclav Hudacek, Oleg Kagan, Ilya Kaller, Liana Isakadze, Peter Katin, Valery Klimo, Konstantin Kulka, Mintcho Mintchev, Igor Oistrakh, Vladimir Orloff, Viktor Pikaizen, Alexander Rudin, Daniel Shafran, Josef Sivo, Grigori Sokolov, Sergei Stadler, Josef Suk, Marina Yasvili, Alexander Markov, Jiri Barta, Nikolai Petrov, Arta Noras, Angelica May, Narciso Yepes, Gheorghe Zamfir, Alexander Knyazev, Anastasia Chebotareva, Aziza Mustafa Zadeh, Ivan Monighetti, Maxim Fedotov, Theodosii Spassov, Vladimir Ovchinnikov, Ilya loff, Julya Krasko, İdil Biret, Suna Kan, Hüseyin Sermet gibi dünyaca ünlü solistlere de eşlik etmiştir.

Kaynakça