Çiğli Fen Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(İzmir Anadolu Öğretmen Lisesi sayfasından yönlendirildi)
Jump to navigation Jump to search
Çiğli Fen Lisesi
Kuruluş 1995
Ülke Türkiye
Şehir İzmir
Türü Fen Lisesi
Müdür Kenan ERGÜL
Eğitim dili Türkçe
Yabancı dil(ler) İngilizce+Almanca
Öğrenci sayısı ~
Resmî sitesi [1]

İzmir Anadolu Öğretmen Lisesi[değiştir | kaynağı değiştir]

İzmir Anadolu Öğretmen Lisesi, 1995-1996 Eğitim-Öğretim yılında Çiğli Teğmen Ali Rıza Akıncı Lisesi bünyesinde bir hazırlık sınıfıyla eğitim-öğretime başlamış; 1997-1998 eğitim-öğretim yılından itibaren 4 yıl süreyle aynı ilçede bulunan Milli Piyango Anadolu Lisesinde faaliyetlerine devam etmiştir. 07.08.2001 tarihinde Beldesinde yapımı tamamlanan kendi binasına taşınmıştır.

Okulun Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kısa sürede İzmir'in en başarılı okullarından biri olmayı başaran İzmir Anadolu Öğretmen Lisesi, 2007 OKS'de en yüksek tavan puanla alan İzmir'de 1. (birinci), Türkiye'de 3. (üçüncü) Anadolu Öğretmen Lisesi olmuştur. (463,211 puan)

İzmir'in öncelikli tercih edilen okullarından biri olan İzmir Anadolu Öğretmen Lisesi'ne 2008 OKS ile ilk % 3,79 yüzdelik dilim içinde yer alanlar girebilmektedir. 2006 ÖSS'de sınava giren 125 adaydan 7 kişi tıp fakültelerine 2008 ÖSS'de ise 18 kişi mühendislik fakültelerine yerleşmiştir. Okulun eğitim fakülteleri için verdiği ek Aobp*0,24 puanla da birçok öğrencisi Boğaziçi Üniversitesi'ne yerleşmiştir.

Okul, 2007 ÖSS'de Boğaziçi Üniversitesi Matematik Öğretmenliği programına öğrenci göndermede rekora imza atmıştır.

2006 ÖSS'ye göre sınava giren öğrencilerinin %12 si Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) veya Boğaziçi Üniversitesi'ne yerleşmiştir. Okul, son iki yıldır ÖSS'de Türkiye 5.si çıkarmaktadır.

Okulun başarısı hemen hemen her yıl %100 dür.

Yerleştirme oranı ise %80 ile %95 arasında değişmektedir. Her yıl, öğrencilerinin büyük bir kısmının ÖSS'de Türkiye derecesi yapması İzmir Anadolu Öğretmen Lisesi'nin Türkiye'nin en seçkin okullarından biri olduğunu göstermiş olup, kısa sürede okulun ünü tüm Türkiye'de duyulmuştur.

  • Tahmin edildiği gibi 2008 OKS ile beraber okulun puanında da artış meydana gelmiştir.
    Taban Puan:443,173

Tavan puan: 477,631

Olimpiyat Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

İzmir Anadolu Öğretmen Lisesi'nin, felsefe olimpiyatlarında Türkiye dereceleri de bulunmaktadır.

(bkz: www.izmiraol.k12.tr felsefe olimpiyatı Türkiye 6.lığı)

Proje Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Okulun 2008 yılında Anadolu Öğretmen Liseleri Arası Ödüllü Proje Yarışması'nda Türkiye 1.liği bulunmaktadır.

Proje Danışman Öğretmenleri: H.Gülderen GÖKBEL, Gülşah Yörük TOMAR. Projede Emeği Geçenler:

Ege Üniv. Fen Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Bekir ÇETİNKAYA<
Prof.Dr. Engin ÇETİNKAYA

Projeyi yapan Öğrenciler:

Kadir ÖZMEN
Mustafa ERSEVEN
Sera SIGA
Ecem BOĞATEMUR
Meltem TATAR

Okulun İmkanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Okul yatılı ve gündüzlü olarak eğitim vermektedir. Okul sınırları içinde 1 adet pansiyon binası 1 adet öğretmen lojmanı ve kendi binası bulunmaktadır. Okulun yüzölçümü oldukça büyüktür. Laboratuvarlardaki malzemeler son teknoloji olup okulun eğitimi AB standartlarındadır. Okul 4 katlıdır. Öğrenci kıyafetleri oldukça şık görünümlüdür.Kapalı spor salonuna sahiptir ve birkaç sınıfı klimalıdır.

İAÖL neden Fen Liseleri ve Anadolu Liselerinden üstündür ?[değiştir | kaynağı değiştir]

ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ ÖĞRENCİLERİNE SAĞLANAN HAKLAR VE ANADOLU ÖĞRETMEN LİSELERİ ÖZELLİKLERİ

1. Yeterli puan alınmak kaydıyla öğrencilerine tüm yüksek öğretim programları açıktır.
2.ÖSS Yerleştirme oranları Devlet Fen Lisesine oldukça yakındır. Fakat İzmir Anadolu Öğretmen Lisesi gibi Türkiye'nin seçkin anadolu öğretmen liseleri, sayısal alanda ÖSS'de birçok fen lisesinden daha başarılıdır.

Devlet Okullarına göre Bakacak Olursak ÖSS Lisans Yerleşen Bakımından;
1. Fen Liseleri
2. Anadolu Öğretmen Liseleri
3. Askeri Lise
4. Anadolu Liseleri
5. Yabancı Dil Ağırlıklı Liseler

3. Öğretmen yetiştiren yüksek öğretim kurumları tercih edildiğinde, 2547 sayılı Yasanın 45/a maddesi gereğince, ayrıca ek puan verilir. Uygulanacak ek puan ortaöğrenim başarı puanına ilaveten aldığı puana göre en fazla 0.24 olarak belirlenmiştir.
ÖSS'de, fen lisesindeki okul 1.si 80 puan alırken, anadolu öğretmen lisesindeki okul 1.si 104 puan alır.
4.Burs kontenjanı tanınan öğretmen yetiştiren yüksek öğretim kurumlarını ilk beş sırada tercih edenlere, 3580 sayılı Yasa gereğince doğrudan burs verilir.
5. Yabancı dil İngilizce olup, ayrıca zorunlu olarak ikinci yabancı dil (Almanca) dersi okutulmaktadır.
6. Tüm sınıflarda öğrenci mevcudu azamî olarak 30�dur. Ayrıca özel giriş sınavı sonuçlarına göre öğrenci alındığından, bilgi ve yetenek bakımından aynı seviyede öğrencilerden oluşan sınıflarda, sınıf içi grup dinamiği yüksektir.
7. Öğretmenleri; en az üç yıl kıdemi olan ve Bakanlıkça yapılan yazılı sınav ve mülâkat sonuçlarına göre başarılı görülenler arasından atanır.
8. Cinsiyetlerine uygun pansiyonun bulunması ve kontenjan uygun olması halinde, gerekli şartları taşıyan öğrencilere; ikinci bir sınava girme koşulu aranmaksızın, kontenjan nispetinde parasız yatılılık hakkı sağlanır.

Basında Anadolu Öğretmen Liseleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Öğretmen liseleri OKS tercihleri devam ediyor. Kimileri ÖSS’de çok başarılı diye fen liselerini tercih ediyor, kimileri de yabancı dil için Anadolu liselerini ve kolejleri. Ama son yılların parlayan yıldızı, Anadolu öğretmen liseleri.

İşte Anadolu Öğretmen Liselerine ilişkin bazı veriler:

Eğitim fakültelerine girişte ek puan alıyorlar, sınıf mevcutları 30 kişi, okulların %72’si yatılı, 2. yabancı dil zorunlu, resim ve müzik derslerini tüm öğrenciler okuyor.
2007 mezunlarının yüzde 54’ü 4 yıllık fakülteleri kazanarak, fen liselerinden sonra ikinci sıraya yükseldi. Yine 2007 ÖSYS’ye göre; Boğaziçi, ODTÜ ve Hacettepe eğitim fakültelerinin İngilizce Öğretmenliği programlarının tamamına onlar yerleşti.

Abbas Güçlü/Diyalog

18/07/2008 Milliyet Gazetesi

Boğaziçi ve ODTÜ'nün İngilizce bölümlerini öğretmen liseliler dolduruyor

OKS tercihlerinde adayların gözde okullarından biri de Anadolu öğretmen liseleri. Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürü Ömer BALIBEY, 'Bakanlığın yıldızı' olarak değerlendiriyor bu okulları 2003 yılında 103 olan öğretmen lisesi sayısı 192'ye çıktı. Bakanlık bu sayıyı 200'de dondurmak istiyor. Öğretmen liselerinin diğer liselere göre çok sayıda avantajı bulunuyor. Okul, üniversiteye girişte eğitim fakültelerini tercih etmeleri durumunda ek puan verilmesi, sınıf mevcutlarının standart 30 kişi olması, yatılı imkânlarının olması, zorunlu ikinci yabancı dilin öğretildiği tek lise, resim ve müziğin zorunlu olduğu tek okul olması gibi avantajları ile öne çıkıyor

Öğretmen liseleri üniversiteye giriş sınavındaki başarılarıyla da dikkat çekiyor. Türkiye'nin en kaliteli üniversitelerindeki yabancı dil bölümlerinin tamamına öğretmen lisesi mezunları yerleşiyor. Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürü Ömer BALIBEY, okulların ÖSS başarısını şöyle açıklıyor: "İlk mezunlarını 1992-1993 öğretim yılında veren Anadolu öğretmen liselerinin ÖSS'de başarı oranı 1993 yılında yüzde 46 iken, 2007 yılında yüzde 67'lere yükselmiştir. Bir yüksek öğretim kurumuna yerleştirilen Anadolu öğretmen lisesi mezunu adaylardan yüzde 69'u, öğretmen yetiştiren yüksek öğretim kurumlarına yerleştirilmektedir. 2007 ÖSS'de mezunlarının yüzde 54,43'ü lisans düzeyinde bir yüksek öğretim kurumuna yerleşmek suretiyle fen liselerinden sonra ikinci sıraya yükselme başarısını göstermiştir. Yine 2007 ÖSS yerleşme sonuçlarına göre; Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nin 62 kontenjanlı İngilizce Öğretmenliği programının tamamına, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin 103 kontenjanlı İngilizce Öğretmenliği programının tamamına, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nin 82 kontenjanlı İngilizce Öğretmenliği programının tamamına Anadolu öğretmen lisesi öğrencileri yerleşmiştir."

Öğrenci nakilleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Öğrenci nakilleri

Bu okullar arasında öğrenci nakilleri, öğrencilerin nakledilmek istediği okulun aynı sınıf ve alanında açık kontenjanın bulunması ve öğrencinin okula giriş puanının, naklen gitmek istediği okula aynı yılda kayıt yaptıran giriş puanı en düşük öğrencinin puanından az olmaması şartı ve puan üstünlüğü esasına göre ilgili okul müdürlüklerince yapılır.

Diğer orta öğretim kurumlarından Anadolu öğretmen liselerine öğrenci nakli yapılmaz.

Fakat bir anadolu öğretmen lisesi öğrencisi puanı doğrultusunda fen lisesi veya anadolu lisesine nakil olabilir.

Okul tercihlerinde bu hususun göz önünde bulundurulmasında önemli yararlar vardır.

Okula Giriş Şartları[değiştir | kaynağı değiştir]

Başvuru Şartları

Bu okulların giriş sınavına başvuracak öğrencilerde aranacak şartlar şunlardır;

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
b) İlköğretim okulu sekizinci sınıf öğrencisi olmak,
c) İlköğretim okulunun altıncı, yedinci ve sekizinci sınıflarında sınıf tekrar etmemiş olmak,
d) Evli olmamak,
e) Bulunduğu ilköğretim okulunun öğretmenler kurulunca aday gösterilmiş olmak.

Bulunduğu ilköğretim okulunun öğretmenler kurulunca aday seçimi yapılırken öğrencinin;

a) Çalışkanlığı,
b) Öğretmenlik mesleğine karşı ilgisi ve yatkınlığı,
c) Konuşma, kavrama ve ifade yeteneği,
d) Kendine olan güven duygusu,
e) Ahlâkî durum,
f) Fizikî görünüşü itibarıyla bilinen bir bedenî ve ruhî bozukluğunun bulunup bulunmadığı

gibi hususlar göz önünde bulundurulur.

(a), (b), (c), (d) de belirtilen kriterlerin tespitinde, ilgi envanteri, tutum ölçeği ve kişilik tasarımı gibi objektif ölçme araçları göz önünde bulundurulur.

Misyonu[değiştir | kaynağı değiştir]

Çevresiyle etkili iletişim kurabilen, aldığı sorumlulukları yerine getirebilen, teknolojiden yararlanabilen, bilgisinden ve yeteneklerinden dolayı kendine güvenen, sorunlarına çözüm getirebilen, ATATÜRK ilke ve inkılâpları doğrultusunda kendini çağın gereklerine hazırlayan, en az iki yabancı dil bilen, birlikte öğrenen bir eğitim anlayışı içinde , toplumsal gelişmeye yardımcı olan, sanat ve estetik duygusu gelişmiş, okul kültürünün ahlak değerlerini temsil eden öğretmen adaylarını yetiştirmek için vardır.

Geçmişten günümüze Öğretmen Liseleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye’de öğretmen yetiştirme düşüncesi ilk olarak 1840’lı yıllarda ortaya atıldı. 16 Mart 1848’de Daru’l-Muallimîn-i Rüşdî adıyla İstanbul’da ilk öğretmen okulu açıldı.

1868’de sıbyan mekteplerine öğretmen yetiştirmek amacıyla Daru’l-Muallîmîn-i Sıbyanlar açıldı.Bu gelişmeleri 1870’de Daru’l-Muallimat adıyla ilk kız öğretmen okulu, 1891’de de Daru’l-Muallimîn-i Âli okullarının açılması izledi.

Cumhuriyet döneminde Atatürk’ün başlattığı eğitim hamlesiyle öğretmen yetiştirilmesine daha fazla önem verildi. 1927’de Kayseri ve Denizli’de ilk muallim mektepleri açıldı. 1937’de ise kısa sürede öğretmen yetiştirme amacıyla köy öğretmen kursları açıldı. Bu atılımla okuma yazma bilen, askerliğini çavuş ya da onbaşı olarak yapan köy gençlerinden on bin kadar eğitimci (eğitmen) yetiştirilmiştir.

Çeşitli imkânlardan yoksun olan köylerimiz de unutulmamış, kalkınmanın sağlanabilmesi amacıyla 17 Nisan 1940’da Köy Enstitüleri açılmıştır. Bu okullar köy merkezlerinden uzak alanlarda kurulmuştur. Sayısı hızla artan bu önemli kurumlar 1954 yılında İlk Öğretmen Okullarına dönüştürülmüştür.

1946 yılından sonra eğitim enstitülerine ve liselere öğretmen yetiştirmek için Yüksek Öğretmen Okulları açılmaya başlanmıştır.

1973 yılında 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu ile tüm öğretmenlere yüksek öğrenim görme zorunluluğu getirilmiştir. Buna bağlı olarak ilkokul öğretmeni yetiştirmek için iki yıllık eğitim enstitüleri kurulmaya başlanmış, öğretmen okulları da 1976’da Öğretmen Liseleri adıyla lise ve dengi okullara dönüştürülmüştür. Bu dönemde öğretmenlik son tercihlerin mesleği olmaya başladı. Bu durum kaliteyi de olumsuz etkiledi.

Önlem olarak, öğretmen yetiştiren yüksek öğretim kurumlarına öğrenci hazırlamak ve daha küçük yaşlarda bu mesleğe ilgi duyulmasını sağlamak amacıyla 1989-1990 eğitim-öğretim yılında Öğretmen Liseleri Anadolu Öğretmen Liselerine dönüştürülmüştür. Geçtiğimiz on yılda bu değişim hedefine ulaşmıştır. Eğitim fakülteleri ilk sıralarda tercih edilen okullar haline gelmiştir.

1848 yılında başlayan bu süreç sayısı 103’e ulaşan Anadolu Öğretmen Liseleriyle devam etmektedir.

İzmir Anadolu Öğretmen Lisesi Mezunlar Derneği[değiştir | kaynağı değiştir]

Mezunlar derneğini kurmak için yapılanan platform 2006 yılında kurulmuştur ve etkinliklerine sitesi aracılığıyla devam etmektedir. İAÖL Mezunları

Koordinatları[değiştir | kaynağı değiştir]

38°29'41.69"N - 26°56'48.28"E Google Earth'de bu parametreler ile kolayca bulabilirsiniz.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]