İtalyan Koleji

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
İtalyan Koleji
Italyan koleji.png
Kuruluş 2014
Ülke Türkiye
Türü Özel okul
Müdür Mustafa Balkaş
Eğitim dili İtalyanca, Türkçe,
İngilizce
Yabancı dil(ler) Almanca
Sınıflar anaokul, ilkokul 1-4,
ortaokul 1-4
Öğrenci sayısı yaklaşık 350
Adresi Abide-i Hürriyet Cad. Duatepe Cad. 5/7 Şişli /İstanbul
Resmî sitesi http://www.ita.k12.tr

İtalyan Koleji, İstanbul'da özel okul statüsünde yer alan ve içinde ilk ve orta öğretim sınıflarını barındıran bir okuldur.

İtalyan Lisesi mezunlarının ve İtalyan Büyükelçiliği'nin[1][2] desteğiyle açılan İtalyan Koleji, Türkiye'de yaşayan İtalya vatandaşlarının yanı sıra İtalyanca eğitim almak isteyen Türk ve yabancı öğrencilere de açık bir okul olarak kurgulandı. Klasik İtalyan eğitim sisteminin belirgin özellikleri olan güçlü kültür ve sanat öğretimi, ITA Okulları bünyesinde açılan eğitim kurumunun ayırt edici niteliğidir.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Toplamda 27 derslik, Maker ve bilim laboratuvarları, kapalı spor salonu, kütüphane ve seramik atölyesine sahip olan İtalyan Koleji'nde; İtalyan aşçı ve diyetisyenler tarafından hazırlanan menülerin sunulduğu yemekhane, interaktif donanımlı sınıflar, özgün sanat eserlerinin bulunduğu müze ve 6 metre uzunluğunda deniz canlılarının barınacağı büyüklükte bir akvaryum bulunmakta.

İtalyanca ve İngilizce dil eğitiminin yanı sıra seçmeli ders olarak Almanca'nın yer aldığı okulda, yabancı dil derslerinde öğrencilerin aktif katılımını sağlayan CLT (Communicative Language Teaching) metodu kullanılmaktadır.

2017-2018 öğrenim yılında faaliyete geçecek olan lise bölümünün açılması ile İtalyan Koleji ilk öğrenim bölümünden mezun olan öğrenciler, herhangi bir sınava gerek olmaksızın lise kısmına kayıt yaptırabilecekler.

Burs olanakları[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de yerleşik bazı İtalyan firmaları, İtalyan Koleji'nin özel yetenekli ve maddi durumu yeterli olmayan öğrencilerine burs olanağı sağlamaktadır.

İtalyan Koleji Müzesi[değiştir | kaynağı değiştir]

İtalyan Koleji'nin bünyesinde bulunan müzede; kuratörlerin yönetiminde hazırlanan tematik sergilerin yanı sıra resim, heykel, özgün baskı yapıtları sergilenmektedir. Türk ve İtalyan sanatının seçkin örneklerinin yer aldığı müzede; Fikret Mualla, Nuri İyem, Fausto Zonaro, Galileo Chini, Filippo Indoni gibi tanınmış ressamların özgün eserleri sergilenmektir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]