İnsuyu Mağarası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(İnsuyu mağarası sayfasından yönlendirildi)
Jump to navigation Jump to search

İnsuyu Mağarası, Burdur il merkezine göre güneydoğuda 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Mandıra köyü sınırları içerisindedir. Uzunluğu 597 metre ve en geniş yeri 80 metre civarındadır. Birbirine bağlı 9 boşluktan oluşur. Boşluk yanaklarında birikmiş sular gölcükler oluşturmuştur. Gölcükler, mağara tabanından geçen karstik bir yer altı akarsuyu ile birbirine bağlıdır.

Mağara yatay olarak uzanır ve hidrolojik olarak kaynak özelliği taşımaktadır. Yani aktif olup çok dönemli oluşum özelliği taşımaktadır. Jura-Kretase yaşlı kireç taşları içerisinde oluşmuş bulunan mağara aynı zamanda kırık hatlar üzerinde bulunmaktadır. İnsuyu Mağarası'nın suları aynı fay üzerinde ve kuzeyde bulunan Kızılin Mağarası'ndan gelmektedir. Doğu-batı ve kuzey-güney yönlü fay hatlarının kesişme yerinde bulunan mağara ağzından çıkan kaynak suları mağara üzerinde traverten düzlükleri oluşturmuştur.

İnsuyu Mağarası'nda; karstik yapının zamanla erimesi ve aşınması sonucunda mağara içinde sarkıt ve dikitler meydana gelmiştir. Ayrıca girintili çıkıntılı çeşitli yönlere açılan dehlizler bulunmaktadır.

Sarkıt ve dikitlerle kaplı mağaranın girişindeki bir faydan çıkan karbonatlı maden suyu, mağara içindeki küçük bir yer altı deresinin suyuna karışmaktadır.

İnsuyu Mağarası'nda araştırma çalışmalarına devam edilmektedir. Son çalışmalar ile mağaranın devamı olan yeni galeriler olduğu tespit edilmiştir. Bu araştırma ile elde edilen galeriler ve diğer bulgular 1/1000 ölçekli kroki üzerinde işaretlenmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Doğanay, H. 1995. Türkiye Turizm Coğrafyası. 3. Baskı. Çizgi Yayınları, sf. 650, İstanbul
  • Şenol, F. 2008. Turizm Coğrafyası. 1. Baskı. Detay Yayıncılık, sf. 455, Ankara

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]