İ. Melih Baş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Melih Baş
Doğum İsmail Melih Baş [1]
1956
Meslek Yazar, TV programcısı, Öğretim üyesi, Asker,
Resmî site Yazıları

İsmail Melih Baş (d. 1956, İstanbul), Türk öğretim üyesi, yazar, işletme-finans profesörü, bağımsız denetçi, serbest muhasebeci mali müşavir, asker<[2]

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuleli Askeri Lisesi’nden 1973'te mezun olmasının ardından, Kara Harp Okulu'nu 1976 yılında, Piyade Subay Okulu'nu ise 1977 yılında tamamlayarak, 1978 yılında sınıf okulu olan Jandarma Subay Okulu'nu bitirdi.

Jandarma subayı olarak yaklaşık 10 yıl boyunca Jandarma teşkilatında görev yaparken kendi nam ve hesabına okuyarak işletme lisans derecesini, Ankara İktisadî ve Ticarî İlimler Akademisi'ne bağlı İşletme Fakültesi’nden aldı. Yüksek lisans derecesini ve doktorasını ise Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nden İşletme dalında aldı. Doktora çalışmalarını esasen İngiltere’de Strathclyde Üniversitesi ve Londra İş Okulu'nda sürdürmüştür.[3] 1996 yılında dışarıdan sınava girerek işletme ana bilim dalının finans-muhasebe bilim dalında finans bilim kolunda finans doçenti unvanını aldı. 1.7.2016 tarihi itibarıyla işletme profesörü unvanını aldı.

Sonraki yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

İş yaşamında uzunca bir süre Millî Prodüktivite Merkezi'nde danışmanlık gibi muhtelif birimlerde uzman olarak çalıştı. Daha sonra demir çelik fabrikası ve halkla ilişkiler gibi pek çok farklı sektörde mali işler müdürlüğünden genel müdür yardımcılığına dek farklı görev konumlarında çalıştı. Asil Çelik Ticaret ve Sanayi A.Ş.'nin devlette iken kâra geçirildiği[kaynak belirtilmeli] dönemin malî işler-insan kaynakları genel müdür yardımcılığı görevini yürütmüştür. 1996 yılından bu yana ise yönetim müşavirliği ve serbest muhasebeci mali müşavir unvanıyla mali müşavirlik hizmetleri sunmaktadır. [kaynak belirtilmeli]

Kimi üniversitelerde 1990 yılından bu yana çeşitli dersler veregelmektedir. 1.7.2016'da profesör olmuştur. Aynı zamanda yönetsel danışmanlık hizmetleri vermekte; profesyonellere yönelik seminerlerde eğitim hizmeti sunmaktadır. Baş, kimi mesleksel örgütlere ve kimi kitle örgütlerine üyedir.[kaynak belirtilmeli] Baş’ın genel işletme yönetimi ve çeşitli işletme fonksiyonlarında muhtelif sayıda kitap, araştırma raporları, ulusal ve uluslararası bildiriler ve makaleleri mevcuttur. [kaynak belirtilmeli] Uluslararası bir dergi olan Fortune dergisinin yaptığı Fortune-Türkiye 500 Büyük Şirket çalışmasının akademik koordinatörlüğünü üstlenmiştir.[kaynak belirtilmeli] Serbest Muhasebeci Malî Müşavirlik belgesi ve KGK tarafından verilen Bağımsız Denetçi belgesine sahip olmanın yanı sıra Baş'ın Cambridge University First Certificate vb. çeşitli sertifikaları mevcuttur.[kaynak belirtilmeli]

Baş, ayrıca tekvando'da yeşil kuşağa sahiptir.[kaynak belirtilmeli] Baş, İstanbul'da 1990'larda yayın yapmış ve daha sonra kapanmış Radyo Umut’ta yaklaşık 2,5 yıl sürdürdüğü Yeşil Kuşak adlı haftalık radyo izlencesini sonlandırmakla birlikte; Expochannel TV’deki "Stratejik Finans" adlı haftalık izlencesini 2003 Haziran- 2008 Şubat arasında sürdürmüş; Ulusal Kanal’daki haftalık “Geçim ve Tutum” izlencesini ise Nisan 2007'den Temmuz 2013'e dek hazırlayıp sunmuştur.

Günlük "Forum Diplomatik" gazetesinde hazırladığı tamsayfa biçimindeki “Stratejik Finans” sayfasını ise, 14.2.2006'dan başlayarak gazetenin kapandığı 2007 Temmuz sonuna dek sürdürdü.[kaynak belirtilmeli]

Cumhuriyet gazetesi'nin haftalık eklerinden biri olarak yayınlanan Sürdürülebilir Yaşam Dergisi'nde Temmuz 2010'dan derginin kapandığı Ocak 2015'e dek sürekli köşe yazısı yazmıştır. 1 Mart 2011 tarihinde günlük olarak çıkmaya başlayan Aydınlık gazetesinde Geçim ve Tutum adlı köşesinde geçim-tutumbilimsel yazılar yazmaktadır. Ayrıca Aralık 2015 başından bu yana abcgazetesi.comda da yazarlık yapmaktadır. Yanı sıra www.herkesebilimteknoloji.com'da da köşe yazarlığı yapmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "İsmail Melih Baş". strata.com.tr. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Nisan 2012. .(Türkçe)
  2. ^ "Melih Baş". aydinlikgazete.com. 7 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Nisan 2012. .(Türkçe)
  3. ^ Türkçe Vikipedi aynı adlı maddenin 2313920 sayılı sürümü

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]