İçeriğe atla

Il pirata: Revizyonlar arasındaki fark

düzenleme özeti yok
Değişiklik özeti yok
{{Çeviri}}
 
{{Opera bilgi kutusu
|isim =Il Pirata <br>''Korsan''
|Müzik =[[Vincenzo Bellini]]
|Libretto = Felice Romani
|image = <!--[[Dosya:Il pirata.gif|thumb|150 px|center|Venedik'te La Fenice Operaevi Il Pirata sahnelenmesi için afiş]]-->
|prömiyer =[[27 Ekim]], [[1827]]
|ilkgösterilenyer = [[La Scala]], [[Milano]]
|perdesayısı = 2
|oyuncular = *Ernesto: ''Caldora Dükü'', [[bariton]]
*Imogeneİmogen: ''karısı'', [[soprano]]
*Gualtiero: ''eski Montalto Kontu'', [[tenör]]
*Itulboİtulbo: ''Gualtiero'nun emir subayı'' , tenör
*Goffredo: ''bir keşiş, bir zamanlar Gualtiero'un hocası'', [[bas (ses)|bas]]
*Adele, ''Imogeneİmogen'in nedimesi'', soprano
*Bir küçük çocuk, ''Imogeneİmogen ve Ernesto'nun oğlu'',sessiz
*Balıkcılar ve eşleri, korsanlar, şövalyeler, soylu kadınlar''
}}
 
'''Il Pirata''' (''Korsan'') Sicilya doğumlu İtalyan [[Vincenzo Bellini]]'nin bestelediği 2 perdelik bir [[opera]]dır . Operanın [[libretto]]su İtalyanca olarak "Felice Romani" tarafından "Charles Maturin"'in Ingilizceİngilizce yazılmısyazılmış "Bertram, or The Castle of St Aldobrando" adlı
trajedi oyununun Fransızca çevirisinden uyarlanarak hazırlanmıştır. PromiyeriPrömiyeri 27 Ekim [[1827]]de [[Milano]] da [[La Scala]] Operavinde yapılmıştır.
 
==Roller==
|Marietta Sacchi
|-
|Bir küçük çocuk, ''Imogenemogen ve Ernesto'nun oğlu''
|sessiz
|
 
:Mekan: [[Sicilya]]
:Zaman: 13. yuzyilyüzyıl
 
{{spoiler}}
{{Spoilersakla-başlangıc}}
 
BuyukSicilya kıyısında büyük bir firtanafırtana devam ederken balikcilar kiyidanbalıkçılar, kazaya ugramisuğrayıp karaya vurmuş olan bir geminin batisinibatışını izlemektedirler. KurtarabilinenKurtarılabilinen kazazadekerkazazadeler arasında eski Montalto arasindaKontu Gualtiero da bulunmaktadirbulunmaktadır. Gofferdo onu tanimistirtanımıştır ve evinde barinmasibarınması iciniçin onu misafir etmeyi teklif eder. Gualtiaro kazayikazayı anlatirkenanlatırken, simdişimdi Caldora Dükü Ernesto ile evlenmisevlenmiş bulunan Imeogeneİmogen iciniçin duyduguduyduğu sevgiyi hatirlamakhatırlamasının ona kendini kurtarmak iciniçin cokçok gucek verdiginigüç sağladığını belirtir. ("Nel furor delle tempeste"). Imogeneİmogen de kendinin tanimadigitanımadığı kazazadelere barinakbarınak saglamaksağlamak iciniçin sahile gelir. Fakat Gualtiero kurtulan kazazadeler arasindaarasında oldugunuolduğunu ondan saklarsaklayarak ona haber vermez. Itulboİtulbo ile yaptigiyaptığı bir konusmadankonuşmadan sonra Imogeneİmogen Gualtiero'nun kazada hayatinihayatını kaybettiginikaybettiğini kabul eder. Imogeneİmogen Adele'ye, ruyasinda kocasininkocasının Gualtiero'yu olduruldugunuöldürüldüğünü rüyasında gordugunugördüğünü aciklaraçıklar.("Lo sognai ferito, esangue").
 
Geceleyin, Italboİtalbo kurtarilankurtarılan kazazade yabancilarayabancılara kendilerini Ernesto'nun kovalamakta olduguolduğu korsanlar olarak tanitmaktantanıtmaktan kacinmalarikaçınmaları hakkindahakkında ihtarda bulunur. Imogeneİmogen Goffredo'nun misafiri hakkindahakkında meragamerağa duserdüşer ve cokçok gecmedengeçmeden onun kim oldugunuolduğunu ogreniröğrenir. Gualfrido Imogenİmogen'le konusmasikonuşması sonucu onun Ernesto ile evlenmesine nedenin Ernesto'nun Imogeneİmogen kendisiyle evlenmezse babasinibabasını oldurmekleöldürmekle tehdit ettigindenettiğinden dolayidolayı oldugunuolduğunu ve Imogeneİmogen'in Ernesto'nun bir cocugunaçocuğuna gebe oldugunuolduğunu da ogreniröğrenir. BunlardanBu dolayinedenlerle Gualtiero Ernesto'dan ocöç almaya karar verir. ("Pietosa al padre").
 
Ernesto adamlariylaadamlarıyla korsanlara karsikarşı kazandigikazandığı basarilarinibaşarılarını kutlamaya baslarlarbaşlarlar ("Sì, vincemmo"). Fakat Ernesto Imogeneİmogen'ninin hichiç sevincsevinç eseri gostermemesindengöstermemesinden canicanı sikilirsıkılır. Ernesto kendini kazazede yabancilaryabancılar reisi olarak gosterengösteren Ituboİtubo'ya Gualtiero'nun ne olduagunuolduğunu sorusturmayasoruşturmaya baslarbaşlar. Gofferdo Gualtiero'yu kendi huviyetinihüviyetini aciklamaktanaçıklamaktan alokoymayialakoymayı basarirbaşarır. Sahne onemliönemli karakterlerin birbirlerine karsitkarşı olan hislerini acikmalariaçıklamaları ile sona erer.
 
{{Spoilersakla-bitiş}}
{{Spoilersakla-başlangıc}}
 
Adele Imogeneİmogen'e Gualtiero'nun oradan ayrilmadanayrılmadan kendiyle bulasmakbulaşmak istedigiistediği haberini getirir. Ernesto Imogeneİmogen'i kendine ihanet etmekle sucllarsuçlar. Fakat Imogeneİmogen kendini mudaffa edereksavunarak Gualtiero'ya duyduguduyduğu askaşk hislerinin sadece evlenmeden onceönce Gualtiero ile yaptigiyaptığı bulusmalardanbuluşmalardan dogdugunudoğduğunu iddia eder. Ernesto onun dediklerine inanmayiinanmayı kabulludirkabul eder. Fakat hemen Gualtiero'nun kurtuldugukurtulduğu ve kendisinin idaresi altindakialtındaki koydeköyde barindigibarındığı haberini aliralır ve buna cokçok ofkeleniröfkelenir.
 
Itulboİtulbo'nun siddetleşiddetli aleyhindeitirazlarına olmasina ragmenrağmen Gualtiero ayrilmadanayrılmadan onceönce Imogeneİmogen ile bir defa bulusmayadaha karrabuluşmaya karar verir. Her ikisikisi de mevcut durumu kabule razirazı olamktadirlarolmaktadırlar; ama birbirlerine duyduklariduydukları kuvvetli askaşk hislerini de bibirinebirbirine aciklamakdanaçıklamakdan kendilerini alamazlar. Ernesto karisinikarısını takip edip gizlenmistirgizlenmiştir ve butunbütün bunlaribunları aciklayanaçıklayan ikili sarkiyişarkıyı duymusturduymuştur. SaklandigiSaklandığı yerden cikarçıkar ve Gualtiero ile birinin oleneölene kadar bir duelodüello yapmak uzereüzere ikiikisi de sahneden ayrilirlarayrılırlar.
 
Bu duelodüello sonucu Ernesto olmusturölmüştür. Ernesto'nun adamlarininadamlarının saskinliklaraişaşkınlıkları altindaaltında, Gualtiero kendini bolgeninbölgenin hukuk makamlarinamakamına teslim eder. MuhafizlarMuhafızlar tarafindantarafından tutuklaniptutuklanıp goturulmektegötürülmekte iken Imogeneİmogen'e kendini affetmesi dua ettiginiettiğini bildirir. ("Tu ve drai la sventurata").
Itulbo'nun siddetle aleyhinde olmasina ragmen Gualtiero ayrilmadan once Imogene ile bir defa bulusmaya karra verir. Her ikis de mevcut durumu kabule razi olamktadirlar ama birbirlerine duyduklari kuvvetli ask hislerini de bibirine aciklamakdan kendilerini alamazlar. Ernesto karisini takip edip gizlenmistir ve butun bunlari aciklayan ikili sarkiyi duymustur. Saklandigi yerden cikar ve Gualtiero ile birinin olene kadar bir duelo yapmak uzere iki de sahneden ayrilirlar.
Bu duelo sonucu Ernesto olmustur. Ernesto'nun adamlarinin saskinliklarai altinda, Gualtiero kendini bolgenin hukuk makamlarina teslim eder. Muhafizlar tarafindan tutuklanip goturulmekte iken Imogene'e kendini affetmesi dua ettigini bildirir. ("Tu ve drai la sventurata").
 
Imogeneİmogen cokçok uzgundurüzgündür ve oluölü kocasininkocasının ve cocugununçocuğunun hayaletlerini gordugunugördüğünü aciklaraçıklar ("Col sorriso d'innocenza ... Oh sole, ti vela di tenebre oscure"). Tutuklanan Gualtiero ise SovalyelrŞövalyeler Konseyi tarafindantarafından yargilaniryargılanır; suclusuçlu gorulerekgörülerek idam cezasinacezasına carptirilirçarptırılır.
 
{{Spoilersakla-bitiş}}
*Giris ''Ciel! qual procella orribile'' (Koro, Solitario )
*Cavatina ''Nel furor delle tempeste'' (Gualtiero)
*Cavatina ''Lo sognai ferito, esangue'' (Imogeneİmogen)
*Korsan korosu ''Viva! viva!..''
*İkili ''Ebben?.. Verrà...'' (Imogeneİmogen, Adele)
*İkili ''Tu sciagurato! Ah! fuggi...'' (Imogeneİmogen, Gualtiero)
*İkili ''Grazie, pietoso ciel'' (Imogeneİmogen, Adele)
*Marş ve koro ''Più temuto, più splendido nome''
*Kavatina ''Sì, vincemmo, e il pregio io sento'' (Ernesto)
*I. Finale ''Parlarti ancor per poco'' (Gualtiero, Imogeneİmogen, Ernesto, Itulboİtulbo, Solitario, Adele, koro)
 
===II. Perde===
*Giris ''Che rechi tu?'' (Koro, Adele)
*İkili ''Vieni; siam sole alfin'' (Imogeneİmogen, Adele)
*İkili ''Tu m'apristi in cor ferita'' (Imogeneİmogen, Ernesto)
*İkili ''Lasciami, forza umana'' (Gualtiero, Itulboİtulbo)
*İkili ve üçlü ''Vieni: cerchiam pe' mari'' (Imogeneİmogen, Gualtiero, sonra Ernesto)
*İkili ''Sventurata! fa core'' (Imogeneİmogen, Adele)
*Koro ''Lasso! perir così''
*Arya ''Tu vedrai la sventurata'' (Gualtiero)
*İkili ''Udiste! È forza, amiche'' (Adele, Corokoro)
*Arya ''Col sorriso d'innocenza'' (Imogeneİmogen)
 
==Seçilmiş ses kayıtları==
{| class="wikitable"
!Yıl
!width="140"|Roller<br>(Imogeneİmogen, Gualtiero, Ernesto, Goffredo)
!Orkestra şefi,<br>Opera Evi ve Orkestra
!Marka
34.095

düzenleme