İçeriğe atla

Bilgisayardan kalıba pozlandırma (CTP): Revizyonlar arasındaki fark

düzenleme özeti yok
Değişiklik özeti yok
Değişiklik özeti yok
[[Resim:Ctp.jpg|thumb]]
Klasik sistem iş akışımda hazırlanan orijinalin film çıkışı alınır ve bu film ile kalıp pozlandırılarak baskıya geçilir. Ctp sisteminde ise film kullanılmaksızın bilgisayardan direkt kalıba pozlandırma yapılır. Sistemin en önemli avantajı: filmin ortadan kalkmasıyla birlikte iş akışının hızlanmasıdır. Filme bağlı olarak oluşabilecek hataların önüne geçilmesi ve film maliyetlerinin bulunmayışının yanında, kalıba pozlandırmada ki tutarlılık ve kalite, ürün kalitesinin artmasını sağlamaktadır. Sistemin diğer avantajı ise keskin nokta ([[tram]]) yapıları ve klasik sistemde kalıba çekilemeyen noktaların bu sistemde kullanılabilmesidir. (FM tramlama, hibrit tramlama)
 
CTP siteme geçen matbaalarda işin doğruluğunu kontrol etmek için dijital [[prova]] kaçınılmazdır. Sistem herhangi bir hata durumunda süratli bir geri dönüşe imkan tanımaktadır. Film ile kalıp oluşturulan klasik sistemde, baskıda fark edilen herhangi bir hatanın geri dönüşü uzun zaman almaktadır. Hatanın giderilmesi için bilgisayar operatörünün müdahalesi ve gerekirse prova, ardından film çıkışlarının alınması, gerekirse [[montaj]], ve [[kalıp]] çekimi. CTP de ise bu müdahale bilgisayarda yapıldıktan sonra kalıp alınmakta ve süratli geri dönüşler sağlanabilmektedir.
 
CTP matbaa bünyesine dahil edilirken verilmesi gereken bir çok karar vardır. Öncelikle firmanın üretim potansiyelinin bu yatırım için uygun olup olmadığının kararı verilmelidir.
Daha sonra ise teknik olarak kullanılacak makine özellikleri belirlenmelidir. Bugün Ctp makineler: termal ve violet, iç tambur ve dış tambur olarak üretilmektedir. Sektörde bir çok Ctp üretici firma bulunmaktadır. Bunlar arasında Creo, Agfa, Fuji, Heidelberg, Lüscher, Cobalt sayılabilir.
75

düzenleme