"Nintendo Entertainment System" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İmla: Genel imla, gramer ve biçimlendirme düzeltmeleri. -Şablon "Taslak", +Şablon "Video oyunu-taslak"
k (sayfa eksik olarak işaretlenmişti)
(İmla: Genel imla, gramer ve biçimlendirme düzeltmeleri. -Şablon "Taslak", +Şablon "Video oyunu-taslak")
 
|successor = [[Super Nintendo Entertainment System]]
}}
'''Nintendo Entertainment System (''' (Genelde '''NES''' olarak kısaltılır), ''') [[Nintendo]]''' [[Nintendo|t]]arafından yapılmış, 8-bit ev konsoludur. Aslen Japonya'da '''Family Computer''' ('''Famicom''') ismiyle satılmıştır. Kuzey Amerika'da 1985,Avrupa'da 1986, Avustralya'da 1987'de satışa sunulmuştur. Güney Kore'de '''Hyundai Comboy''' olarak bilinir. Halefi [[Super Nintendo Entertainment System]] konsoludur.
 
NES zamanının en çok satan konsoludur.
 
=== Geliştirme ===
1980'lerin başlarında, Nintendo oldukça başarılı [[Arcade|Arcade oyun makineleri]] piyasaya sürmüş ve bu başarının etkisiyle bir [[Video oyunu konsolu|video oyun konsolu]] piyasaya sürmek için planlara başlamıştı. İlk başta Nintendo gelişmiş 16-bit tabanlı, bilgisayar olarak da işlev görebilen klavyesi, faresi ve [[disket sürücü]]sü olan bir sistem düşünmüştü. Fakan eski Nintendo başkanı Hiroshi Yamauchi bunu reddetti ve daha ucuz, basit ve kartuşlu bir oyun konsoluna karar verdi, çünkü o disket sürücü ve klavye gibi özelliklerin teknolojiyle yeni tanışanlar için zor olduğunu düşünüyordu.Ekim 1982'de ilk prototip yapıldı. Nintendo'nun kullandığı MOS 65xx işlemcileri o zamana kadar Japonya'da satılmıyordu ve hiç program yazma kiti olmadığından, her şey en baştan yapılmalıydı. İlk oyunlar eski bir bilgisayarda, büyük zorlukla yazıldı.,
 
Proje için kod isimiismi GameCom'du (oyun bilgisayarı), fakat çalışanlardan birinin karısı Famicom (aile bilgisayarı) ismini önerdi, çünkü ona göre bu ev bilgisayarı ya da bir kişisel bilgisayar değildi, bir aile bilgisayarıydı.
 
Famicom'un kartuşu için planlanan boyun bir teyp kasedi kadar olmasıydı, fakat ekip iki kat büyük olmasına karar verdi. Tasarımda arcade oyun makinelerinin kartuşlarının hızlı temassızlık yapmasından dolayı azami gayret gösterildi.
 
Oyun kumandaları, Nintendo'nun taşınabilir Game & Watch makinelerinden alındı, Fakatfakat en başta tasarımcılar analog oyun kumandası istemişti. Daha sonra bir yapımcı Game & Watch oyun kumandasını Famicom'a bağladı ve rahat olduğunu gördü, aynı zamanda tasarımcılar çocukların kumandaları halıda bırakıp basabileceklerini düşünüdüler ve analog kumandaların dayanıksız olduğu düşünüldü. Fakat tasarımcılar insanların gene de analog kumanda isteyebileceklerini düşündü ve konsulun önüne bir genişletme yuvası koydu. Famicom'un kumandaları üretim masraflarını kısmak için anakarta lehimlidir.
 
Tasarımcılar birdebir de kartuş çıkarma butonu eklediler, çünkü kartuşları bu butona basarak çıkarmak eğlenceli olabilirdi. Aynı zamanda ikinci kumandaya bir mikrofon eklendi, böylece oyuncuların sesi televizyon hoparlöründen çıkabilirdi.
 
=== Piyasaya çıkış ===
Konsol 1983'te 14,800 Japon Yeni'ne piyasaya çıktı. İlk başlarda sistem sorunlarından dolayı ivme kazanamasa da 1984'ün sonunda Japonya'nın en çok satan konsolu oldu.
 
Bu başarılardan sonra Nintendo konsolu Amerika'da piyasaya sürdü.Tasarım Famicom'dan farklıydı. Aynı zamanda konsolun ismi NES (Nintendo Entertainment System) olarak değişti. İlk iki yıl çok satamasa da, sonraki yıllar Amerika'nın en çok satan konsolu oldu.
 
== Dünya'da NES ==
NES uyumlu sistemler için, birçoğu lisanssız Uzakdoğu firmaları aracılığı ile, popüler oyunların sayısız varyantı üretilmiştir. Fiyatları son derece düşmüş olan NES uyumlu sistemlere, ve Internet üzerinden ücretsiz edinilebilen NES emülatörlerine kolaylıkla rastlanmaktadır.
 
== Dış bağlantılar ==
* [https://web.archive.org/web/20120419003407/http://www.nintendo.com.tr/ Nintendo firmasının resmi Türkiye sitesi]
* [http://www.nintendocu.com Nintendo Hayran Sitesi]{{Webarşiv|url=https://web.archive.org/web/20200803211153/http://nintendocu.com/ |tarih=3 Ağustos 2020 }}
{{Video oyunu-taslak}}
 
{{taslak}}
 
[[Kategori:Nintendo Entertainment System| ]]
[[Kategori:Durdurulan ürünler]]
250

değişiklik

Gezinti menüsü