İçeriğe atla

Huzur (roman): Revizyonlar arasındaki fark

Yorum içeren bilgi kaldırıldı.
[kontrol edilmemiş revizyon][kontrol edilmemiş revizyon]
k (romanın yanlış bir şekilde lanse edilen ana fikrinin silinmesi)
(Yorum içeren bilgi kaldırıldı.)
'''Huzur''', [[Ahmet Hamdi Tanpınar]] tarafından yazılmış [[roman]]. [[22 Şubat]] [[1948]] - [[2 Haziran]] [[1948]] tarihleri arasında [[Cumhuriyet Gazetesi]] tarafından tefrika edilmiş, 1949 yılında da kitap olarak tek cilt halinde basılmıştır. [[1949]] yılından 2004 yılına kadar on üç kez basımı yapılan Huzur, en son Dergah yayınları tarafından yayınlanmıştır. Türk modernisminin öncülerindendir.
 
Tanpınar, [[Dr. [[Tarık Temel]]'e ithaf ettiği 391 sayfalık romanını, [[1939]]'da [[İstanbul]]'da Mümtaz karakteri çerçevesinde kurar. Romanda sevgilisi Nuran'a kavuşma - kavuşamama gelgitleri yaşayan, [[İkinci Dünya Savaşı]]'nın her an patlayacak olması korkusuyla tetikte bekleyen, Cumhuriyet sonrası kültürü red ya da kabul ikilemleri yaşayan, sorunlu bir kuşağın temsilcisi olan Mümtaz; ana hatlarıyla varoluş sorununa çare arayan bir İstanbulludur.
 
Bir çocuklu dul Nuran, Mümtaz'ı seven ama toplum baskısı ve dedikodulardan bunalmış, yeni cumhuriyetin hayatına pek de olumlu katkısı olmadığı aşikar, sonuçta topluma karşı yenilen ve sevgisini yokedip, Mümtaz'la evlenmekten vazgeçen, kitabın ana kadın kahramanı.
 
Okuyucunun bu romanda hem Mümtaz, hem de Nuran karakterleriyle özdeşleşmesi çok kolay. Zira yazılışından tam 57 yıl geçse de, Türkiye Cumhuriyeti'nde benzeri toplumsal sorunların üstesinden gelmek hemen hemen hiç mümkün olamadı. Ne Doğu'yu, ne de Batı'yı tam olarak bilen yeni yeni kuşakların hayata eklendiği de düşünülürse bu kitabın güncelliği hala taze, mesajları ve arayışları hala güncel.
 
Varolmaya çabalayan bireylerin romanı Huzur yazıldığı tarihten itibaren, yazıldığı yerin insanlarının hiç değişmemiş sorunlarıyla hala toplumun en parlak aynası niteliğinde.
 
Roman ayrıca arka planda İstanbul'u çok güzel işlemesiyle öne çıkmaktadır. Bu anlamda en güzel İstanbul portresi çizen romanların başında kabul edilir.
 
== Kaynaklar ==
1.569

düzenleme