"Ayasofya (İznik)" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bazelika yapımı bir camii dir eklentisi
(Bazelika yapımı bir camii dir eklentisi)
Etiketler: Görsel Düzenleyici değişikliği Mobil değişiklik Mobil web değişikliği
[[Dosya:Ayasofya Iznik 902.jpg|thumb|right|250px|İznik Ayasofya Camii, restore edilmiş görüntüsü. Restorasyon sonrası müze olarak kullanılan yapı, 2011'de camiye dönüştürülmüştür.]]
'''İznik Ayasofya Camii''', [[İznik]]'in tam ortasında, surlarla çevrili kentin dört kapısından gelen yolların kesiştiği yerde inşa edilmiş olan yapıdır. [[Hristiyanlık]]la ilgili önemli kararların alındığı [[İkinci İznik Konsili|7. konsil]] 787 yılında bu kilisede toplanmıştır. 1331'den sonra [[Orhan Gazi]] camiye dönüştürmüştür. [[Kanuni Sultan Süleyman]] (1520-1566) döneminde, [[Mimar Sinan]] bir mihrap ilave edip yan neflerde büyük kemer açıklıkları oluşturulmuştur. 2007 yılında yapıda restorasyon çalışmaları başlatılmıştır. Restorasyon öncesi [[minare]]ye dönüştürülen çan kulesi çok harap ve yıkık durumdaydı.<ref>[http://www.iznik.gen.tr/forum/display_topic_threads.asp?ForumID=16&TopicID=22&ReturnPage=&PagePosition=1&ThreadPage=5 Restorasyon Öncesi]</ref> Üç nefli bazelika tipinde yapılan müzede iki adet hazırlanma odası mevcuttur.
 
Restorasyon çalışmasının binanın tarihi yapısını ve görüntüsünü bozduğu yönünde eleştiriler yapılmıştır. Milliyet gazetesi "Beton sıvayla restorasyon" başlığıyla verdiği haberde restorasyon çalışmalarının Ayasofya Müzesini tarihe gömdüğünü iddia etmiştir. <ref>Milliyet gazetesi 17 Eylül 2008, 4. sayfa</ref><ref>[http://www.kanaldhaber.com.tr/HaberDetay.aspx?HaberID=18031&CatID=34 Kanald Haber]</ref>Aynı habere göre [[Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri Projesi]] (TAY) yetkilileri "Bir Başkentin Yokoluşu" adındaki bir bildiri ile restorasyonun sonuçlarına büyük tepki göstermişlerdir.
223

değişiklik

Gezinti menüsü