"Konveksiyon" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
(Yazım hatası düzeltildi)
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil web değişikliği
== Doğal ve zorlanmış taşınım ==
[[Dosya:Convection cells tr.png|frame|right|Bir tank içindeki akışkanın taşınım çizelgesi]]
#
* ''Doğal taşınım'', akışkan içinde varolan sıcaklık farkları sebebi ile akışkanın [[Hareket (fizik)|hareket]] etmesi ile ortaya çıkan taşınımdır. Örneğin ısınan sıcak [[hava]]nın [[radyatör]] yüzeyinden yukarı doğru yükselmesi.
 
* Doğal taşınımın temel dayanak noktası, ısınan akışkanın daha yukarı (yüzeye) çıkmaya yatkın hâle gelmesi, yani yükselmesi ve daha soğuk akışkanın aşağı (dibe) hareket etmesidir. [[Kütle çekimi]] veya [[santrifüj]] gibi [[ivme]] alanları içinde çeşitli sıcaklıklarda sıcaklık değişimleri yüzünden [[gaz]] veya [[sıvı]] genişleme veya kısılmaya uğradığında doğal taşınım oluşur. Kütle çekimi olmadığında yükselme faktörü olmayacağından doğal taşınım olmaz.
 
* ''Zorlanmış taşınım'' ise akışkan hareketi dıştan gelen bir etki ile (bir [[pompa]] veya [[fan]] gibi) olduğunda oluşur. Örneğin fanlı ısıtıcılar, fan soğuk havayı [[ısıtma]] elemanına üfler ve hava ısınırsa yine benzer şekilde bir insan yemeğini soğutmak için üflediğinde, zorlanmış taşınım kullanmış olur.
 
== Bir yüzeyde oluşan taşınım ==
Zorlanmış ya da doğal taşınım olsun, her ikisinde de [[mühendislik]] yaklaşımı genelde sıcak ''ısı kaynağı'' olan yüzeyden akışkan ortama olan [[ısı transfer oranı]] ile ilgilenmektir.
 
Bir yüzey üzerinden geçen akışkanın ''bölgesel taşınımsal ısı akısı'' şu şekilde ifade edilir:
Burada:
 
* '''<math>q''h</math> - ''bölgesel ısıtaşınım akısıka'''''
** <s><math>hq''</math> - ''bölgesel taşınımısı katsayısıakısı''</s>
** '''''tsayısı'''''
* <math>T_s</math> - ''yüzey sıcaklığı''
* <math>T_\infty</math> - ''çevre sıcaklığı''
 
Toplam ısı transferi, <math>q</math> yüzey alan üzerinden <math>q''</math>'nun [[integral]]ininintegralinin alınması ile hesaplanır.
 
<math> q=\int_A q''\, dA </math>
<math> q= \overline{h}(T_s - T_\infty)</math>
 
== '''Kaynaklar''' ==
{{kaynakça}}
 
Anonim kullanıcı

Gezinti menüsü