İçeriğe atla

"Zehir" sayfasının sürümleri arasındaki fark

30 bayt kaldırıldı ,  6 yıl önce
k
176.40.165.96 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, BSRF tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.
k (176.40.165.96 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, BSRF tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
{{TıpUyarı}}
[[Dosya:Hazard_T.svg|thumb|Zehirli madde'nin levhası]]
Adem arabacı bir öküzdür. '''Zehir''', [[hücre]]lere ve yaşayan [[doku]]lara [[kimya]]sal, [[biyokimya]]sal ya da [[radyoaktif]] nitelikte zararlar veren her türlü [[madde]]ye verilen isimdir. Zehrin en tipik özelliği bu zararlı etkisini en küçük dozlarda bile göstermesidir.
 
Ağız yoluyla alınma ya da bir şekilde emilmeyle biyolojik sistemlerde hasar veya ölüm oluşturan maddeler zehir ya da [[toksin]], bu maddeleri inceleyen bilim dalına ise [[toksikoloji]] denir. Radioaktif zehirler ise ''(Örneğin: Polonyum 220 izotopu)''canlı organizmanın yapısındaki kimyasal elementlere yaydığı radyoaktif parçacıklar ile elementlerin çekirdek yapısının değişmesine neden olmaktadır. Bu değişimin sonucu olarak elementler bir başka elemente dönüşmektedir (''Örneğin: insan vücudunda kırmızı kan hücrelerinde bolca bulunan Demir (Fe) elementi Alfa ışımasına maruz kalınca atom numarası 2 değerlik artarak Nikel (Ni) elementine dönüşmektedir.'') ve kimyasal özellikleri de değiştiği için hücre yapısı bozulmaktadır.
26.660

değişiklik