İçeriğe atla

Arkhe: Revizyonlar arasındaki fark

düzenleme özeti yok
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
k (Bot: Artık Vikiveri tarafından d:q196638 sayfası üzerinden sağlanan 24 vikilerarası bağlantı taşınıyor)
Değişiklik özeti yok
Sözcük, [[felsefe]] geleneği içinde, "fizikçiler" de denen, [[Batı Anadolu]] kıyılarındaki kentlerde yaşamış [[Sokrates]] öncesi [[filozof]]ların kullanımlarıyla, "ilke", "temel", "ana madde" anlamlarını kazanmıştır.
 
Bilinen [[tarih]] içinde sözcüğü [[felsefi]] anlamda ilk kullanan, Batılı anlamda ilk [[filozof]] sayılan [[Thales]]'tir. "Her şeyin arkhe'si [[su|su'dur]]" düşüncesini dile getirmesiyle [[felsefe]]nin kurucusu sayılan [[Thales]], sözcüğü, her şeyin "ana madde"si, "dayandığı ilk", "çıktığı kaynak" gibi anlamlarda kullanıp, doğayı ve doğadaki gelişmeleri kendi içlerinde bulunan, doğaötesi açıklamalar gerektirmeyen bir kaynağa geri götürme çabasıyla, aynı zamanda bilimsel düşüncenin de öncüsü sayılır. [[Felsefe]] geleneği içinde, [[Thales]]'in bu düşünceye, yüksek dağlarda bulduğu [[deniz]] canlısı fosillerinden yola çıkarak, vardığı söylenir.
 
Geleneği sürdüren [[Thales]]'in öğrencisi ve izleyicisi [[Anaksimandros]], varlığın arkhe' sini nitelemek için "[[su]]" gibi belirgin bir madde yerine, soyut bir kavram kullanır: [[apeiron]]. "Sınırsız", "sonsuz", "belirsiz" gibi anlamlara gelen bu kavram, [[Anaksimandros]]'un kullandığı tümceler içinde şöyle aktarılmıştır: "Varolan şeylerin '''arkhe''''si [[apeiron]]'dur. Ama doğumları nereden gelmişse, ölümleri de zorunlu olarak oraya gider.".Daha sonra Anaksimendros'un genç yoldaşı Anaksimenes arkhenin hava olduğunu, kosmosun, düzenli evrenin, havanın sıkışıp genişlemesiyle meydana geldiğini söyler.
Anonim kullanıcı