"Ağız" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
{{diğer anlamı|Ağız (anlam ayrımı)}}
[[Dosya:Mouth.jpg|thumb|İnsan ağzı]]
'''Ağız''', [[sindirim sistemininsistemi]]nin giriş boşluğudur. Bu boşlukta, [[diş]] [[arkları]] ve [[dil]] bulunur.
 
== Anatomik özellikleri ==
'''Ağız boşluğunun sınırları''':
 
'''Üstte''': [[Damak]] (Paltum) bulunur. Palatum, iki kısımdır; Önde [[Sert damak]] (palatum durum) arkada [[yumuşak damak]] (paltum molle) bulunur. Sert damak, [[maksilla]] nın alt parçası olup ağız boşluğunu [[burun boşluğu]]ndan ayırır. Yumuşak damak, os palatini ([[palatinal kemik]]) tarafından oluşturulan gevşek ağız mukozasıdır. [[Küçük dil]] (uvula palatina) yumuşak damağın [[submandibular ve sublingual tükürük bezlerini]] içerir. [[Mandibula]] nın corpusu ise ağız tabanını çevreler.
Üstte:
Damak (Paltum) bulunur. Palatum, iki kısımdır; Önde [[Sert damak]] (palatum durum) arkada [[yumuşak damak]] (paltum molle) bulunur. Sert damak, [[maksilla]] nın alt parçası olup ağız boşluğunu [[burun boşluğu]]ndan ayırır. Yumuşak damak, os palatini ([[palatinal kemik]]) tarafından oluşturulan gevşek ağız mukozasıdır. [[Küçük dil]] (uvula palatina) yumuşak damağın [[submandibular ve sublingual tükürük bezlerini]] içerir. [[Mandibula]] nın corpusu ise ağız tabanını çevreler.
 
'''Ağız Boşluğunun Bölümleri''':
 
'''1- '''Vestibulum oris: Diş dizisi([dental ark]) ile dudaklar ya da yanaklar arasındaki bölüm.
 
'''2- '''Cavitas oris proprium: Asıl ağız boşluğu; önde ve yanlarda dişlerle sınırlanmış olarak Boğaz geçidine (Isthmus faucium) kadar uzanan boşluk.
 
== Ağızın işlevleri ==
 
'''1- '''Sindirim sisteminin ilk açıklığı olup besinlerin alınarak, dişlerle mekanik, tükürükteki amilaz ile kimyasal olarak ilk sindiriminin başlatılması. Ağızda bulunan dil organı, ayrıca tükürükle ıslanarak çözünmeye başlayan gıdaların tat duyusunu alır.
 
'''2- '''Konuşma esnasında ses çıkartmak için akciğerlerden gelen havaya, dil dudaklar ve dişler yardımıyla son şeklini verir ve konuşma sesleri oluşur.
 
'''3- '''Solunum temel olarak solunum sisteminin giriş açıklığı olan burun boşluğu (cavum nasi) nun görevidir. Ancak, burun boşluğu tıkanıklıkları veya hava açlığı duyulan durumlarda ağız yardımcı bir solunum aygıtıdır.
 
'''4- '''Ağız ve ağzı oluşturan ya da çevreleyen yapılar yüz estetiğinin temel elemanlarıdır.
 
'''5- '''Ağız boşaltım sistemine de yardımcıdır.
 
{{anatomi-taslak}}
{{insan vücudu}}
{{sindirim sistemi}}
{{anatomi-taslak}}
 
[[*Kategori:Ağız|*]]
 
[[am:አፍ]]
Anonim kullanıcı

Gezinti menüsü