Çenger, Fethiye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
II. Niveles (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16.00, 28 Eylül 2016 tarihli sürüm (düzenleme AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çenger
Muğla
Muğla
Ülke  Türkiye
İl Muğla
İlçe Fethiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 192
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0252
Posta kodu 48300

Çenger, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir mahalledir.

Çenger Mahallesinin 1800'lü yıllarda nüfusunun 2000'den fazla, hane sayısının 350'den fazla olduğu köy kayıtlarında geçmekle beraber eski tarihli haritalarda mutlaka çenger mahallesinin isminin bulunduğu ve büyük ve belirgin harflerle yazıldığı görülmektedir. İsminin nereden geldiği konusunda en büyük ve tutarlı rivayet; ismin cenk (savaş)'ten türediği rivayetidir. Bu rivayeti destekleyen en büyük bulgu ise Bağrası Mahallesinde bulunan çok eski ve tarihi mezarlıktır. Bu mezarlıkta mezarların değişik yönde olduğu, yazıların ve işaretlerin eski çağlara ait olduğu hala belirgin bir şekilde görülmektedir. Bu mezarlığın bu kadar büyük olmasının en büyük sebebinin de burada büyük bir savaşın yaşanmış olabileceği kanaatidir. Ayrıca; mahallenin dağlarında bulunan kaya mezarları, Taş köprü, Bağrası mahallesinde bulunan büyük kuyu (betonarme) ve yanıbaşında bulunan alaf (hayvanların su içmesine yarar) geçmişte buralarda yaşandığının en büyük kanıtıdır.

Kültür

Çengerlilerin büyük bir bölümü özellikle mahalleleri yörük kökenlidir. En meşhur ve bilinenleri ise Bağrası Mahallesinde bulunan DEVECİ'lerdir. Mahallelerinde yaşayan insanlar misafirperver ve dürüst insanlardır. Bağrası Mahallesinde Deveciler, Belenkavak mahallesinde çobanlar, Gazallıkta uzgurlar, Güzlede Nazlılar v.b. Eskiden düğünlerde oynanan ortaoyunu; arap ile karısı, Bayram Namazları sonrası toplu yapılan ev ziyaretleri, dini günlerde ve kandillerde yakılan buhurlar başlıca gelenekleridir. Çenger mahallesine ait bilinen en meşhur yemek; sade bol tereyağlı keşkeği, nohutlu eti ve av etiyle yapılmış et yemekleridir.

Coğrafya

Muğla iline 130 km, Fethiye ilçesine 28 km uzaklıktadır.

İklim

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 278
1997 -

Ekonomi

Köylülerin en büyük geçim kaynağı ormancılık ve hayvancılıktır.

Altyapı bilgileri

Mahallede, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

.