Çamur (müzik grubu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Çamur (grup) sayfasından yönlendirildi)
Çamur
Tarzlar Arabesk Rock, Psychedelic Rock
Etkin yıllar 1996-2007, 2016-günümüz
Müzik şirketi Kadıköy Müzik Yapım
Resmî site www.camur.org

Çamur, Türk rock müzik grubu.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Çamur, 1996 Haziran'ında Murat Ak ve Çağatay Kadı tarafından kuruldu.

1998 yılının yaz aylarında Çamur'un uzun yıllar birlikte çalacağı kadro oluştu. Turgay Çetin (davul), Ömür Kılıçaslan (bas gitar), Ozan Yılmaz (klavye), Çağatay Kadı (gitar) ve Murat Ak'tan (vokal) oluşan Çamur, İzmit ve çevresinde tanınan bir grup haline geldi. 1999 yılında o zamanki adı Stüdyo Ekol olan Kadıköy Müzik Yapım ile albüm anlaşması yapan Çamur, stüdyo çalışmaları için İstanbul'a geldi ve bu şehirde performanslarını sürdürmeyi devam ettirdi.

2000 yılında Stüdyo Ekol'de gerçekleştirdikleri kayıt zamanın olumsuzlukları nedeni ile albüm niteliği kazanamadı. Ve bu süreç grup üzerinde olumsuz bir etki yarattığından Çamur uzun süre sessiz kaldı.

2. dönem[değiştir | kaynağı değiştir]

2003 yılında tekrar toparlanan Çamur yeni şarkılarını yapmaya başladı. 2004 yılında 9. Roxy Müzik Günleri'ne katılan grup yarışmada 2. oldu ve birçok festivalde sahne aldı ve konserler verdi. Barışarock 2004'te performans gerçekleştiren grup artık İstanbul'da da tanınır hale geldi. 2004 yılı grubun kadrosunda da önemli değişikliklerin olduğu yıl idi. Çamur sahneye artık 9 kişi olarak çıkıyordu. Uzun yıllar birlikte çaldıkları Ozan Yılmaz'ın (klavye) yerini Alican Ecevit aldı. Daha önce grupta bas gitar çalan Ömür Kılıçarslan kendi tasarımı ve üretimi olan Çağlama isimli aleti çalıyordu. Bas gitarı da Cihan Uca devralmıştı. Akın Togay, Emre Kocabaş ve Güney Yabar da perküsyonları çalıyorlardı. 2004 yılı sonbaharında başladıkları albümlerinin kayıtlarını 2005 Haziran'ında bitirdiler. 2006 yılında grup kadrosunda tekrar değişiklik yaşadı. Bas gitara Güngör Uçak , davula Tolgay Yılmaz geçti. 2007 Haziranında grubun solisti ve şarkı yazarı Murat Ak grubun gitaristi Çağatay Kadı ile yaşamış olduğu anlaşmazlıklar sonucu isim babası olduğu Çamur dan ayrıldı ve akabinde Grup Çamur dağıldı. Grubun solisti Murat Ak, 2013 Nisan ayında dokuzunun sözlerini ve tamamının müziklerini yaptığı "Destur" isimli ilk solo albümününü müzikseverlerin beğenisine sundu. Albümdeki bir şarkının (bozgun)sözleri ise Pınar Farımaz'a aittir.

Ömür Kılıçaslan, 2014 yılında hayatını kaybetti.[1]

3. dönem[değiştir | kaynağı değiştir]

2016'da Murat Ak ve Çağatay Kadı 8 yıl sonra tekrar bir araya gelerek, grubu yeniden toparladı, konserlere ve yeni albüm çalışmalarına başladı.[2]

24 Eylül 2016'da Kadıköy Sahne'de verdikleri konserle de dinleyicilerinin nabzını tutan grup, yola devam kararı aldı.[3]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]