Yolbilen, Nusaybin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara


Yolbilen(Arbet)
—  Köy  —
Mardin
Mardin
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
İl Mardin
İlçe Nusaybin
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 476
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 482
İl plaka kodu 47
Posta kodu 47320
İnternet sitesi: [2]

Yolbilen, Mardin ilinin Nusaybin ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihi köyün adı Yolbilen(arbet)tir.Köyün kuruluş tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte,konumu itibariyle bölge tarihinin birçok önemli olayına tanıklık etmiştir.Arbet köyünde çeşitli aşiretler ve aileler yaşamıştır.Bunlardan bir tanesi ve en sonuncusu Çomeri aşiretidir.Çömeri aşireti midyat ilçesine bağlı Doğanyazı(Pirkan)köyünden suriye ovasına ,kızıltepeden silopiye kadar yayılım gösterip tam olarak bu topraklara nerden geldikleri bilinmemektedir.Köklü ve güçlü bağlarıyla bu topraklara kök salmış olan bu aşiretin Irak tan bu bölgeye geldiklerine dair bazı bilgiler bulunmaktadır bunlardan bi tanesi Irakta ARBET,CÖMER adında yerleşim yerlerinin olmasıdır.yapılan ve yapılacak olan araştırmalarla daha da detaylı bilgilere sahip olarak köyün ve ÇÖMERİ aşiretinin tarihi hakkında bilgiler aktarılacaktır.ÇÖMERİ aşireti GÜNEYDOĞU ANADOLU bölgesinde büyük yer kaplar.arbetin üst tarafında ÇÖMERİ aşiretine bağlı köyü Arbet köyüne bağlı Qasrik(KASRİK) bir köydür.Kasrik köyu adını bundan 200 yıl öncelerinden almış.Bugüne kadar da adını korumaktadır.Köyde genelde ÖZEL ve ÇETİN ailesi yaşamaktadır.Köy Son Büyükşehir yasasıyla Yolbilen Mahallesi'ne bağlı Kasrik Sokağı'na Dönüşmüştür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

En güzel yemekleri içli köfteleri (yani Qutılk'leridir.) Sarmaları ve Şambörek'tir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mardin iline 70 km, Nusaybin ilçesine 14 km uzaklıktadır.Suriye Sınırına komşudur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Samyeli rüzgarlarının etki alanında'dır. Bu yüzden yazın aşırı bir sıcaklığa sahiptir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 350
2000 476
1997 400

EKONOMİ

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa Açık bir tarımsal arazisine sahip olması ve Çağ çağ sulamasının olması sayesinde tarla ekimide yapılmaktadır. Genelde buğday,arpa,mısır ve pamuk ekimide yapılmaktadır. Köyün beylerinin geneli Nakliyecilikle uğraşıyorlar.

SPOR

KÖY gençleri spor'a çok düşkünlerdir.Özelikle futbol eski gücünde çok uzak kalmış bir futbol takımı kalmış, futbol sahası olmadığı için şimdi gençler nusaybinde halı sahalarda oynamaya başlıyorlar.

BAHÇE YETİŞTİRİCİLİĞİ[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün bazı bölgelerinde Nar,Üzüm,Kayısı,Şeftali,Erik,Hurma yetiştiriciliği yapılmaktadır.

HAYVANCILIK[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy'de Büyükbaş hayvan çiftliği kurulmuştur.

DİN[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün tamamı Müslümandır. Tamamına yakını Şafii mezhebine tabiidir. Birkaç tane Hanefi aile'de mevcuttur. Köy halkı genel olarak dindardır. Ramazan ayları çok sıcak geçer. Teravih namazlarına hemen hemen herkes katılır,kadınlarda aynı zamanda teravih ibadetlerine çok önem verir. Mübarek 3 aylarda köyün yaşlıları oruç tutmaya önem verirler. Cuma günleri hutbete camiler dolmaktadır. Bunların dışında her namazda muhakkak cemaat vardır. Cami sevilmekte ve köylü tarafından temiz ve tertipli tutulmaktadır.

MUHTARLIK[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

(2014) HÜSEYİN AYDIN

(2009) HÜSEYİN AYDIN

[2007] RAMAZAN YÜCE

[1984] ABUZZET DENİZ

(1980) SELAHATTİN ÖZEL

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardırYanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yeni yapıldı.Her evde kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol bozuk asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.