Yolbilen, Nusaybin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara


Yolbilen(Arbet)
—  Köy  —
Mardin in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
İl Mardin
İlçe Nusaybin
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 476
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 482
İl plaka kodu 47
Posta kodu 47320
İnternet sitesi: [2]

Yolbilen, Mardin ilinin Nusaybin ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihi köyün adı Yolbilen(arbet)tir ÇÖMERİ aşireti mensupları tarafından kurulan köyün kuruluş tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte,konumu itibariyle bölge tarihinin birçok öemli olayına tanıklık etmiştir.Çömeri aşireti midyat ilçesine bağlı Doğanyazı(Pirkan)köyünden suriye ovasına ,kızıltepeden silopiye kadar yayılım gösterip tam olarak bu topraklara nerden geldikleri bilinmemektedir.Köklü ve güçlü bağlarıyla bu topraklara kök salmış olan bu aşiretin Irak tan bu bölgeye geldiklerine dair bazı bilgiler bulunmaktadır bunlardan bi tanesi Irakta ARBET,CÖMER adında yerleşim yerlerinin olmasıdır.yapılan ve yapılacak olan araştırmalarla dahada deteylı bilgilere sahip olarak köyün ve ÇÖMERİ aşiretinin tarihi hakkında bilgiler aktarılacaktır.ÇÖMERİ aşireti GÜNEYDOĞU ANADOLU bölgesinde büyük yer kaplar.arbetin üst tarafında ÇÖMERİ aşiretine bağlı kasrik köyü arbete bağlı bir köydür.kasrik koyu adını bundan 200yıl oncelerinden almış.bu gune kadarda adını korumaktadır.kürt lerin yoğun yaşadığı bir bölgedir.

Şimdiki nusaybin belediye eş başkanı CENGİZ KÖK ÇÖEMERİ aşiretinden Buda köyümüz için bir gurur inşalah köyümüzün her bir insanı daha büyük makamlarda görmek isteriz ....

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

En güzel yemekleri içli köfteleri (yani kutılk leridir) sarmaları ve şambörek tir. Çay çaya arbeti derler

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Mardin iline 70 km, Nusaybin ilçesine 14 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Samyeli rüzgarlarının etki alanıda dır bu yüzden yazın aşırı bir sıcaklığa sahiptir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 350
2000 476
1997 400

EKONOMİ

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa Açık bir tarımsal arazisine sahip olması ve Çağ çağ sulamasının olası sayesinde tarla ekimide yapılmaktadır. genelde buğday arpa mısır ve pamuk ekimide yapılmaktadır. köyün beylerinin geneli Nakliyecilikle uğraştıklarından ve son yılarda yoğurt satışı artmaya başladı köy kadınlarının geneli geçimini süt ve yoğurtan sağlamaktadır.

Köyde büyükbaş ve küçükbaş çifliği kurulmuştur.

SPOR

KÖY gençleri spor a çok düşkünler özelikle futbol eski gücünde çok uzak kalmış bir futbol takımı kalmış ortada futbol sahamız olmadığı için şimdi gençler nusaybinde halı sahalarda oynamaya başlıyorlar köyün yetişkinleri spor düşükün olmadığı için bir falyette olmuyor.

SERACILIK[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde seracılık faaliyetine başlayan çomeri aşiretinden M.Latif KÖSEOĞLU 20 DÖNÜM SERA SAHİBİNDİR. 
VE 10 DÖNÜM NAR BAHÇESİ DE BULUNMAKTADIR. Nusaybin %50 sinin sebze ihtiyacını karşılamaktadır.

KÖYÜN ÜST KISMINDA ARBET KASİRK KÖYÜ ARASINDA 2 (TANE) NAR ZEYTİN MEYVE BAHÇESİ YAPLMIŞ BUNLARDAN BİRTANESİ H.SALİH KÖK VE BİR TANESİ SELAHATİN ÖZEL E AİT BAHÇELERDİR

HAYVANCILIK[değiştir | kaynağı değiştir]

 - Köy de büyük baş çifliği kurulmuştur

DİN[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün tamamı Müslümandır. Tamamına yakını Şafii mezhebine tabiidir. Bir kaç tane Hanefi ailede mevcuttur. Köy halkı genel olarak dindardır. Ramazan ayları çok sıcak geçer. Teravih namazlarına hemen hemen herkes katılır kadınlarda aynı zamanda teravih ibadetlerine çok önem verir. Mübarek 3 aylarda köyün yaşlıları oruç tutmaya önem verirler. Cuma günleri hutbete camiler dolmaktadır. Bunların dışında her namazda muhakkak cemaat vardır. Cami sevilmekte ve köylü tarafından temiz ve tertipli tutulmaktadır.

MUHTARLIK[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

(2014) Hüseyin aydın (2009) Hüseyin aydın

[2007] Ramazan YÜCE

[1984] Abuzzet deniz

(1980) Sellahhattin Özel

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yeni yapıldı her evde var kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol bozuk asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.ilgili lere duyrulur. LÜTFEN EMEĞE SAYGI arbetkoyu@hotmail.com.. .https://www.facebook.com/yolbilen.arbet?ref=hl

NOT: LÜTFEN SİTEYLE OYNAMAYIN BİLGİLERİ silmeyin eksik varsa irtibat kurun paylaşalım ... tşk >H.KÖK>