Windows 8

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Microsoft Windows 8
Windows 8 logo and wordmark.svg
Windows-8.png
Windows 8 "Başlangıç" ekranı.
Web sayfası: microsoft.com/windows-8
Şirket/Geliştirici: Microsoft
IS Ailesi: Microsoft Windows
Son kararlı sürüm: 8.1 (v6.3.9600) / 1 2012
Desteklediği dil(ler): Türkçe, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Portekizce, Macarca, Almanca, Arapça, Çince, Japonca, Korece, Rusça, İsveççe[1]
Desteklenen Platformlar: x86-64,IA-32 ve ARM[2]
Çekirdek türü: Hybrid
Varsayılan kullanıcı arayüzü: Başlangıç Ekranı ve Masaüstü
Lisans: EULA

Windows 8, Microsoft firmasının kişisel bilgisayar kullanımı için Windows 7'nin halefi olarak ürettiği işletim sistemidir. 26 Ekim 2012'de piyasaya çıkmıştır. Windows 8'de e-postalar sosyal hesaplar vb. eşitlenebilmekte ve o kullanıcı hesabıyla oturum açılmaktadır. Windows 95'ten beri var olan "Başlat" menüsü kaldırılıp yerine "Başlangıç" menüsü koyulmuştur. Bazı kullanıcılar bunu yadırgamıştır. Windows 8, bilgisayardaki donanım sürücülerini otomatik tanımaktadır. Resimli parola özelliği ve yüz tanıma özelliği ile oturum açılabilmektedir. Windows Mağaza özelliği eklenmiştir ve bu özellikle kullanıcılar buradan istedikleri programları hemen indirebilir. SkyDrive bulut özelliği vardır. Windows 8'de çekirdek çökmesini belirtmek için eski sürümlerden farklı olarak artık üzgün surat ve BSOD ekranı vardır Windows 8, büyük diskleri (TB) daha iyi kullanacaktır. Windows 8'de enterge olarak Micorosft Security Essentials vardır. Windows 8 'de ismi değişip Windows Defender olmuştur. Windows 8'deki Windows Gezgini (Explorer) Ribbon arayüzü vardır. Windows 8.1 önizleme sürümü 26 Haziran 2013'te çıkmıştır.

Windows 8.1[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Windows 8.1

Mart 2013'te Windows Blue yapı numarası 9364 internete sızmıştır.[3] Microsoft yaptığı açıklamada Windows Blue'nun adının Windows 8.1 olduğunu söylemişlerdir. En çok sızan işletim sistemi ve Windows sürümü olma rekorunu kırmıştır. Yenilikler şunlardır; Giriş ekranı daha renklidir. Kutucuklar için boyut seçenekleri vardır. Internet Explorer 11 gelmiştir. Dört uygulama yan yana koyulabilmektedir.Bilgisayar ayarları masaüstünden çıkıp daha kapsamlı olmuştur. Bu güncellemede başlat menüsü geri dönebileceği söylentileri vardır, Microsoft'un yapacağı Haziran 2013'te başlayacak "BUİLD 2013" konferansında tanıtıldı.Microsoft'un işletim sisteminde yapmayı planladığı diğer değişiklikler arasında yeni bir Internet Explorer ve gelişmiş OneDrive (Eski adı ile SkyDrive) bütünleşmesi ve Başlangıç menüsü daha çok özelleştirilebilir olmuştur. 26 Haziran 2013'te önizleme sürümü çıkmıştır.

Sistem Gereksinimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows 8'i yüklemek için bilgisayarınız şu gereksinimlere sahip olmalıdır :

Windows 8 için gereken en az gereksinimler
Mimarî gereksinimler IA-32 x86-64 ARM
İşlemci (CPU) 1 GHz'lik işlemci hızı
Bellek (RAM) 1 GB 2 GB
Grafik Kartları DirectX 9 grafikleri için WDDM 1.0 veya yüksek sürücü
Sabit Disk (HDD) için boş alan 16 GB 20 GB

Bir çoklu dokunmatik özelliği olan bir bilgisayar ve Metro Uygulamaları için de 1024x768 ya da yüksek çözünürlük gereklidir.

Logonun değişmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Windows 8 Kullanıcı Önizleme sürümünde yıllarca kullanılan klasik Microsoft Windows logosu yerine kareli yeni logo kullanıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]