Windows 1.0

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Windows 1.0
Windows logo and wordmark - 1985.png
Windows1.0.png
Windows 1.01'den bir görünüm
Web sayfası: Windows Masaüstü Ürünleri Tarihi
Şirket/Geliştirici: Microsoft
IS Ailesi: Microsoft Windows
Kaynak Modeli: Kapalı kaynak
Son kararlı sürüm: 1.04 / 8 Nisan 1987
Desteklenen Platformlar: PC
Çekirdek türü: Yok
Lisans: Microsoft EULA

Windows 1.0,Microsoft'un MS-DOS adlı işletim sistemi üzerinde oluşturduğu grafik arayüz (GUI) içeren işletim sistemi ailesi Windows'un ilk sürümüdür. 1986'da Avrupa'da piyasaya sürüldüğünde çok fazla satmamıştır.

İlk sürümün verdiği imkânlar akıcı bir çalışmaya imkân vermediği için kısa zamanda unutulmuştur. Microsoft'un Apple işletim sistemine rakip olması amacıyla tasarlanan grafiğe dayalı işletim sistemi gerek grafik kartların gerekse farenin (mouse) günün şartlarına göre çok pahalı olması sebebi ile tutulmadı.

Büyük bir yenilik olarak lanse edilen Taskswitsch (aynı anda birkaç yazılımın paralel çalışması) ise sınırlı ölçülerde mümkün olabildi. Bir dosyayı yazıcı ile basarken diğer fonksiyonlar beklemek zorunda kalıyorlardı.

Ürün; MS-DOS dosya yönetim programı, bir takvim, kart dosyası, not defteri, hesap makinesi, saat ve iletişim programlarından oluşan, kullanıcıların günlük etkinliklerini yönetmelerinde yardımcı olan bir grup masaüstü uygulaması içeriyordu.

Bill Gates'in, Apple'ın yaratıcılarından Steve Wozniak'a Apple'ın merkezine yaptığı ziyaretinde daha gizli Macintosh üzerindeki Mac Os'u görüp küplere bindiği bilinmektedir.[kaynak belirtilmeli]

16 bitlik Windows, NT 3.5 e sürümlerine kadar sadece DOS üstü bir grafiksel çalışma masası olarak görev yapabildi.

1.0'dan sonra[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha sonra geliştirilen ilk sürümle, 2.0 sürümleri piyasada Apple'in Mac OS una karşı ciddi bir rakip olamadı. Bu durum 1990 da 3.0 sürümünün piyasaya sürümü ile son buldu.

İlgili maddeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]