Wellesley Koleji

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Wellesley Koleji Kütüphanesi

Wellesley Koleji ABD'nin Massachusetts eyâletinde yer alan ve yalnızca kız öğrencilere eğitim veren bir yüksek eğitim kurumudur. 1875 yılında Henry Fowle Durant ve eşi Pauline Fowle Durant tarafından kurulan bu yüksek eğitim kurumu pek çok konuda eğitim verir. Ana kampüsü Boston kentinin 25 kilometre batısında yer alır.

Wellesley Koleji ABD'nin benzerleri arasinda en saygı gören okullarındandır. Amerikan usulü 4 yıllık Bachelor of Science ünvanı verir. Akademik olarak devamlı çok yüksek seviye tutturur, genellikle en iyi 5 arasında sınıflandırılır. Mezunlarının büyük bir kısmı itibarlı Amerikan üniversitelerinde Master of Science ile eğitimlerine devam ederler. 2.000 üzerinde öğrencisi vardır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve diğer Boston yakınındaki yüksek eğitim kurumlarıyla sıkı işbirliği içindedir. Okul ikibin dekarlık geniş bir yeşil alana ve bir gölün kenarına yayılmıştır.

Parasal olanakları geniş olan bu kurum (bağış sermayesi 2008 yazında 1,6 milyar dolar idi) öğrencilerinin yarısından fazlasına ihtiyaçlarının yüzde yüzüne varan burslar verir. Öğrenci alırken öğrencinin ailesinin zenginliğinden çok öğrencinin kişisel meziyetlerinin esas alındığı "ihtiyaçtan bağımsız öğrenci alma" (Need-blind_admission) prensibi uygular. Eğitim süresince okul parası aile geliri gözönüne alınarak kararlaştırılır.

"Mona Lisa Gülüşü" filmi (Julia Roberts) okulun 1953-54 yılını konu alır ve çoğu sahneleri yerinde çekilmiştir.

Tanınmış mezunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski öğrencileri arasında birçok tanınmış isimler vardır:

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Okulun internet sayfası: http://www.wellesley.edu
  • America's Best Colleges forbes dergisi tarafından yayınlanan, ögrencilerin bakış açısından Amerika'nın en iyi üniversiteleri sıralaması (Welesley Koleji 2008 de bütün yüksek eğitim kurumları arasında 8ci sırada).
  • America's Best Colleges Amerika'nın en iyi üniversiteleri sıralaması (Wellesley 2009 da liberal sanat kolejleri arasında 4cü sırada).