Vikipedi:Ad alanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Vikipedi:İsim alanı sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Kısayol:
Vikipedi ad alanları
Temel ad alanları Tartışma ad alanları
0 Ana/Madde Tartışma 1
2 Kullanıcı Kullanıcı mesaj 3
4 Vikipedi Vikipedi tartışma 5
6 Dosya Dosya tartışma 7
8 MediaWiki MediaWiki tartışma 9
10 Şablon Şablon tartışma 11
12 Yardım Yardım tartışma 13
14 Kategori Kategori tartışma 15
100 Portal Portal tartışma 101
Sanal ad alanları
-1 Özel
-2 Medya/Ortam

MediaWiki yazılımını kullanan tüm vikiler gibi, Vikipedi de toplam 18 İsim alanına (namespace) sahiptir: Herhangi bir ön ek bulundurmayan madde isim alanı ve ön eklerle ayrılan 17 yardımcı isim alanı. Bunlardan başka iki tane de özel isim alanı bulunur.

İsim alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Madde isim alanı: Temel isim alanıdır. Tüm maddeler bu isim alanı altında yer alır. Herhangi bir ön ek bulundurmaz.

Örnek: Yunus, Microsoft, Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Proje (Vikipedi) isim alanı: Doğrudan Vikipedi ile ilgili olan konular için ayrılmış isim alanıdır. "Vikipedi:" ön eki ile ayrılır. (Şu an görmekte olduğunuz sayfa gibi.)

Örnek: Vikipedi:Tarafsız bakış açısı, Vikipedi:Doğrulanabilirlik, Vikipedi:Köy çeşmesi

Portal isim alanı: Okuyuculara yönelik, spesifik bir konuda bilgi edinmelerini ve Vikipedi içeridinde dolaşabilmelerini kolaylaştırmak amacı ile hazırlanmış portallar bu alanda bulunur. Bu sayfalarda okurları katılımda bulunmaya teşvik edici bağlantılar da bulunabilir. "Portal:" ön eki ile ayrılır.

Örnek: Portal:Tarih, Portal:Türkiye, Portal:Spor

Kullanıcı isim alanı: Vikipedi'de kayıtlı kullanıcıların sahip olduğu isim alanıdır. "Kullanıcı:" ön eki ile ayrılır. Vikipedistler bu sayfaları kendileri ile ilgili kişisel bilgiler vermekte ve kendilerine yardımcı olacak kimi içerikleri barındırmakta (Örneğin sık ziyaret edilen sayfalara bağlantılar gibi) kullanırlar.

Örnek: Kullanıcı:Şamar oğlanı

Dosya isim alanı: Resim ve kimi medya dosyalarını barındırmak için kullanılan isim alanıdır. "Dosya:" ön eki ile ayrılır.

Örnek: Dosya:İstanbul.jpg

MedyaViki isim alanı: Viki arayüz metinlerinin bulunduğu alandır. Önemli olduklarından koruma altında bulunurlar. "MedyaViki:" ön eki ile ayrılırlar. Bu metinlerin tamamına Özel:Allmessages sayfasından ulaşılabilir.

Örnek: MedyaViki:recentchanges

Şablon isim alanı: Vikipedi'de çok sayfada kullanılan şablonlar bu isim alanında bulunur. "Şablon:" ön eki ile ayrılır.

Örnek: Şablon:Düzenle, Şablon:Periyodik cetvel

Kategori isim alanı: Vikipedi sayfalarına ait oluşturulmuş kategorileri içerir. "Kategori:" ön eki ile ayrılır. Bir kategoriye bağlantı konulan tüm sayfalar otomatik olarak o kategori altında listelenir.

Örnek: Kategori:Kıtalar, Kategori:Müzik grupları, Kategori:Sinema

Yardım isim alanı: Vikipedi ve onun kullanımı ile ilgili oluşturulmuş tüm yardım amaçlı sayfalar bu isim alanında yer alır. "Yardım:" ön eki ile ayrılır.

Örnek: Yardım:Sayfa nasıl yazılır, Yardım:İçindekiler

Tartışma isim alanları:

Özel sayfalar dışında yer alan tüm isim alanlarının ayrıca bir tartışma isim alanı bulunur. Tartışma sayfaları, ilgili isim alanından sonra ve sayfa adından önce gelen bir "Tartışma:" ön eki ile ayrılırlar. Bu sayfalar diğer vikipedistlerle sayfa hakkında tartışmak, sayfa ile ilgili yorumlar yapmak ve ortak kararları almak amacı ile kullanılırlar.

Örnek: Tartışma:İspanyolca, Tartışma:Ana Sayfa, Vikipedi tartışma:Hızlı silme, Şablon tartışma:Taksokutu

Kullanıcı alan adı için ayrılmış tartışma sayfaları özel bir isim alırlar: Kullanıcı mesaj sayfaları. Bu sayfalar Vikipedistlerin birbiri ile mesajlaşarak haberleşmesi için kullanılır.

Örnek: Kullanıcı mesaj:Şamar oğlanı

Sanal isim alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikipedi'de veritabanında depolanmakta olan sayfalarla ilişkili olmayan iki tane sanal isim alanı bulunmaktadır.

Özel: isim alanı, talep üzerine yazılım tarafından oluşturulan sayfalardır (özel sayfalar olarak adlandırılır), Özel:SonDeğişiklikler gibi. Bu sayfalara normal yöntemle, yani [[Özel:Sondeğişiklikler]] şeklinde, bağlantı verilebilir. Ancak eğer özel sayfanın parametreleri (değişken değerleri) varsa o zaman dış bağlantı şeklinde sayfanın tüm URL'si yazılmalıdır. Örneğin //tr.wikipedia.org/w/wiki.phtml?title=Özel:SonDeğişiklikler&days=3&limit=10 bağlantısı en son on değişikliği gösterir. Ayrıca bir önceki örnekteki gibi uzun uzadıya bağlantıyı yazmak yerine başka bir yöntemle de parametreli özel sayfalara bağlantı verebilirsiniz. {{fullurl:Özel:SonDeğişiklikler|days=3&limit=10}} yazdığınızda şu şekilde görüntülenir: //tr.wikipedia.org/w/index.php?title=%C3%96zel:SonDe%C4%9Fi%C5%9Fiklikler&days=3&limit=10

Bir sayfayı özel sayfaya yönlendirme devre dışı bırakılmıştır. Özel sayfaya yönlendirme yapan bir sayfaya girdiğinizde yönlendirme yapılmaz; ancak sayfanın yönlendirmesi istenen özel sayfaya bir bağlantı gösterilir. Özel sayfaların isimleri büyük-küçük harfe duyarlı değildir. Yani Özel:SONDeğişiklikler veya Özel:sondeğişiklikler yazmanız birşey değiştirmez.

Medya isim alanı, dosyanın açıklama sayfasına bağlantı vermektense doğrudan dosyanın kendisine bağlantı vermek için kullanılabilir, daha fazla bilgi için yukarıdaki dosya isim alanı açıklamasına bakın.

Sahte isim alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğer bir sayfa adında iki nokta bulunuyor ancak sayfa öneki yazılımda bir isim alanı olarak tanımlanmamışsa, sayfa ana isim alanına ait olarak algılanır. Ancak bu öneklerin bazıları belirli özel kullanımlara sahiptir, ve bunlar sahte isim alanları olarak adlandırılır.

Sahte isim alanlarının en yaygın olarak, temel isim alanlarında bulunan sayfalara giden kısayol yönlendirmeleri olarak kullanılır. Bu amaçla kullanılan sahte isim alanları:

  • P: Portal isim alanındaki sayfalar için
  • Y: Yardım isim alanındaki sayfalar için
  • Ş: Şablon isim alanındaki sayfalar için
  • KAT: Kategori isim alanındaki sayfalar için
  • VP: Vikipedi isim alanındaki sayfalar için

Tüm kısayol sayfaları Vikipedi:Kısayol sayfasında listelenmiştir.

Non-standard namespaces[değiştir | kaynağı değiştir]

[[Talk:Wikipedia:Namespace]] is an example of a non-standard (and not recommended) talk page name, which is discussed further at m:Talk:En:Talk:Wikipedia:Namespace; a page which is special itself, in that the link that is supposed to be to the corresponding article on meta is an interwiki link to the non-standard talk page on Wikipedia.

The Image:Image: namespace was never standard, and is no longer functional as of MediaWiki 1.3.

Enumeration[değiştir | kaynağı değiştir]

The (2 +) 16 + 6 2 namespaces in Wikipedia are shown here along with the variables that refer to them:

{{ns:-2}} Ortam
{{ns:-1}} Özel
{{ns:0}} (main namespace, for regular Wikipedia articles)
{{ns:1}} Tartışma (discussion pages for regular Wikipedia articles)
{{ns:2}} Kullanıcı
{{ns:3}} Kullanıcı mesaj
{{ns:4}} Vikipedi
{{ns:5}} Vikipedi tartışma
{{ns:6}} Dosya
{{ns:7}} Dosya tartışma
{{ns:8}} MediaWiki
{{ns:9}} MediaWiki tartışma
{{ns:10}} Şablon
{{ns:11}} Şablon tartışma
{{ns:12}} Yardım
{{ns:13}} Yardım tartışma
{{ns:14}} Kategori
{{ns:15}} Kategori tartışma
{{ns:100}} Portal
{{ns:101}} Portal tartışma
{{ns:102}} (WikiProject) currently pseudo-namespace (use discouraged)
{{ns:103}} (WikiProject talk) currently pseudo-namespace (use discouraged)
{{ns:104}} (Reference) currently pseudo-namespace (use discouraged)
{{ns:105}} (Reference talk) currently pseudo-namespace (use discouraged)

All namespaces with a positive number or zero in this list are searchable. Specifically, the Ortam and Özel namespaces are not searchable.