Vikipedi:İş birliği projesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Good Article collaboration.svg


İş Birliği Projesi
“Birlikten kuvvet doğar...”
Kısayol:
İş birliği projesi nedir?

İş birliği projesi, Vikipedi topluluğunun birlikte belli bir konu üzerinde çalışmasından meydana gelen bir projedir. Başka bir deyişle, projenin amacı Vikipedi topluluğunu birlikteliğe teşvik ederek kullanıcılar tarafından verilen adaylıklarla ilgi çekilen konularda iş birliği yapmaktır. Genelde her hafta yeni bir proje belirlenir. Projenin devamlılığını sağlamak için sorumlular belirlenmiştir. Proje süresi sorumlu tarafından ihtiyaca göre düzenlenebilir. Vikipedistlerin yoğun katılımıyla mevcut proje konusunun hızlı ve etkin bir şekilde bitirilmesi amaçlanır.

Vikipedi İş Birliği Projesi için siz de, yeni proje aday gösterebilir, gelecek proje için görüş belirtebilirsiniz. Aday gösterilecek projenin konusu hakkında herhangi bir kısıtlama yoktur. Eksik gördüğünüz herhangi bir konuyu aday gösterebilirsiniz. Ayrıca İBP ile ilgili ayrıntılar ve temel ölçütler için İBP tüzüğüne göz atınız.

Projenin mevcut sorumlusu Uğurkent'tir. Proje sorumlusu gelecek arşivlerde ya da mevcut oylamalarda bir iş birliği projesi konusu bulunmaması durumunda kendi inisiyatifi ile bir proje konusu seçebilir. Bununla projenin devamlılığı amaçlanmıştır.

Numismatics Barnstar Hires.png İş birliği ödülleri Human-applications-office.svg Haftalık İBP Maratonu GA candidate.svg Bir proje önerin! Gnome-applications-office.svg Arşiv Nuvola Red Plus.svg Kırmızı bağlar
%
İlerleme: /500 madde

2015'in 21. hafta iş birliği projesi: Herhangi bir kategoride olmayan maddelere kategori eklenmesi ve bakım yapılması

Bu iş birliği projesi, 18 Mayıs 2015 günü UTC ile saat 00:01'da başlayacak ve 24 Mayıs 2015 günü UTC ile saat 23:30'da bitecektir.

Genel ve özel amaçlar

 • Projenin özel amacı kategorisi olmayan maddelere kategori eklenmesidir.
 • Projenin genel amacı bakım gerektiren maddelerin bakımının yapılarak Vikipedi madde standartlarına ulaştırılmasıdır.

Dikkat edilmesi gereken hususlar

 • Katılımcılar, Özel:KategorisizSayfalar (güncel sürüm) listesindeki maddelere veya diğer maddelere kategori ekleyecektir.
 • Yeni kategori eklemek ve bunları kategori zincirlerine bağlamak gerekebilir.
 • Yapılmış olan işlemlerin neler olduğunun belirtilmesi puanlamayı kolaylaştıracaktır Örneğin: Ahmet Hassan (6) gibi
 • Kategorisi eksik olan maddelerin bir çoğunun aynı zamanda vandalizme uğramış, kontrolü yapılmamış ve telifli maddeler olabileceği, iç bağlantıları ve interwikileri yoksa bunlarından da halledilmesi gerektiğini gözönünde bulundurmak gerekir. Maddeleri gözden geçirip düzenlemek projenin ana hedefidir ve bakım işlerine ayrıca teşvik puanı verilir.

Puanlama

 • Eklenen her kategori için 0.5 puan verilecektir. 8'den fazla kategoriye puan verilmez.
 • Yeni kategoriler için: Her yeni kategori için 1 puan. Bu kategoriler bir başka kategoriye bağlanmalı. Kategori sistemi/zinciri kurmak için oluşturması gereken ek kategoriler için de 1'er puan verilir.
 • İç bağlantılar için 0.5 puan. Ayrıca bakım yapılmış olduğu için iç bağlantıların sayısına oranla 1 ile 10 puan arası teşvik puanı verilir.
 • İntervikileri yoksa, interviki bağlantısı için 1 puan verilir. Kategorilerin interwikilerine de aynı şekilde 1 puan verilir.
 • Vandalizm ve telif tespit edildiğinde yapılan işlemin kapsamına göre 1 ile 10 puan arası teşvik puanı verilir.
 • Madde düzenlemesi yapıldığında yine düzenleme puanı ile birlikte 1 ile 10 puan arası teşvik puanı verilir.
 • Kaynaksız, düzenle, eksik gibi şablon eklenmesi durumunda 1 teşvik puanı verilir.

Sıralama

Katılımcılar

 1. İyi Vikiler. --Uğurkentmesaj 15:33, 17 Mayıs 2015 (UTC)
 2. --Teacher0691 (mesaj) 23:31, 17 Mayıs 2015 (UTC)
 3. Umut Yazici (mesaj) 06:58, 18 Mayıs 2015 (UTC)
 4. Altair5555 (mesaj) 08:58, 18 Mayıs 2015 (UTC)
 5. Serk@nl@nd 19:27, 18 Mayıs 2015 (UTC)
 6. --Superyetkinileti 20:15, 18 Mayıs 2015 (UTC)
 7. --akil13ileti 21:48, 18 Mayıs 2015 (UTC)
 8. Görkem7 mesaj 10:00, 20 Mayıs 2015 (UTC)
Projeye nasıl katılabilirim?

Çok basit! Projeye katılmak için yukarıdaki katılımcılar bölümünün altına imzanızı ekleyebilirsiniz. Kendi altsayfanızı oluşturup sıralama başlığı altındaki tabloya eklemek kaydı ile hemen katkıda bulunmaya başlayabileceğiniz gibi, bu konuda tecrübesizseniz, proje sorumlusunun aynı işi sizin için yapmasını bekleyebilirsiniz. Mevcut olan bir başka örneğe bakmak ise faydalı bir yoldur.