Vikipedi:İş birliği projesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Good Article collaboration.svg


İş Birliği Projesi
“Birlikten kuvvet doğar...”
Kısayol:
İş birliği projesi nedir?

İş birliği projesi, Vikipedi topluluğunun birlikte belli bir konu üzerinde çalışmasından meydana gelen bir projedir. Başka bir deyişle, projenin amacı Vikipedi topluluğunu birlikteliğe teşvik ederek kullanıcılar tarafından verilen adaylıklarla ilgi çekilen konularda iş birliği yapmaktır. Genelde her hafta yeni bir proje belirlenir. Projenin devamlılığını sağlamak için sorumlular belirlenmiştir. Proje süresi sorumlu tarafından ihtiyaca göre düzenlenebilir. Vikipedistlerin yoğun katılımıyla mevcut proje konusunun hızlı ve etkin bir şekilde bitirilmesi amaçlanır.

Vikipedi İş Birliği Projesi için siz de, yeni proje aday gösterebilir, gelecek proje için görüş belirtebilirsiniz. Aday gösterilecek projenin konusu hakkında herhangi bir kısıtlama yoktur. Eksik gördüğünüz herhangi bir konuyu aday gösterebilirsiniz. Ayrıca İBP ile ilgili ayrıntılar ve temel ölçütler için İBP tüzüğüne göz atınız.

Projenin mevcut sorumluları Uğurkent ve SiLveRLeaD'dir. Proje sorumlusu gelecek arşivlerde ya da mevcut oylamalarda bir iş birliği projesi konusu bulunmaması durumunda kendi inisiyatifi ile bir proje konusu seçebilir. Bununla projenin devamlılığı amaçlanmıştır.

Numismatics Barnstar Hires.png İş birliği ödülleri Human-applications-office.svg Haftalık İBP Maratonu GA candidate.svg Bir proje önerin! Gnome-applications-office.svg Arşiv Nuvola Red Plus.svg Kırmızı bağlar
%
İlerleme: /10000 madde

2014'ün 35. hafta iş birliği projesi: İncelenmemiş Sayfa Onaylama, madde düzenleme ve bakım çalışması

Bu iş birliği projesi, 25 Ağustos 2014 günü UTC ile saat 00:01'da başlayacak ve 31 Ağustos 2014 günü UTC ile saat 23:30'da bitecektir.

Ambox warning pn.svg
Bu projeye katılmak için kullanıcının devriye haklarına sahip olması gerekmektedir. Devriye olmayan kullanıcılar Kategori:Vikipedi düzenle kategorisindeki maddeleri düzenleyerek iş birliğine katılabilirler.

Genel ve özel amaçlar

 • Projenin özel amacı Özel:Doğrulamaİstatistikleri listesindeki incelenmiş madde oranını % 86.33'den % 90'a çıkarmaktır.
 • Projenin genel amacı bakım gerektiren maddelerin bakımını yaparak Vikipedi madde standartlarına ulaştırmaktır.

Dikkat edilmesi gereken hususlar

 • İnceleme yapabilmek için devriye yetkisine sahip olmak gerekmekte. Devriye olanlar sayfa inceleme yaparak, olmayan kullanıcılar Kategori:Vikipedi düzenle kategorisindeki maddeleri düzenleyerek iş birliğine katılabilirler.
 • İş birliğine katılan devriyelerin çalışmaya başlarken kullanıcı istatistikleri sayfasındaki "İncelenmiş sayfa sayısı" bölümündeki madde sayısını kaydetmeleri gerekir.
 • Şu anda 31.920 incelenmemiş madde bulunuyor. Bu maddeler sürüm kontrolüne dahil olmadıkları için vandalizme açık duruyorlar. Madde incelemede izlenecek yol şudur:
  • Maddenin geçmişine bakılacak ve eğer geçmişinde bariz bir silinme vb. vandalizm görülmüyorsa madde onaylanacak.
  • Maddenin düzenlenmesi gerekiyorsa, düzenleme işlemi yapılacak ya da maddeye {{düzenle}} etiketi eklenerek bırakılacak.
  • Düzenleme yapılan maddeler kullanıcının katkılar sayfasına yazılacak. Sadece inceleme yapılmış ise bunu belirtmeye gerek yok. Linki verilen tool aracılığıyla incelenmiş madde miktarı tespit edilecek.

Puanlama

 • İncelenen maddeler için madde başına 1 puan verilir. Düzenle etiketi için ayrıca puan verilmez.
 • Düzenleme yapılan maddeler için madde başına 1 ile 10 puan arası madde puanı verilir.

Sıralama

Katılımcılar

 1. İyi Vikiler. --Uğurkentmesaj 12:10, 19 Ağustos 2014 (UTC)
 2. --Tottam100 06:58, 25 Ağustos 2014 (UTC)
 3. Fenerli1978Buyrun beniiiim? 08:46, 25 Ağustos 2014 (UTC)
 4. --Ömer Berkaymesaj 11:07, 25 Ağustos 2014 (UTC)
 5. --Superyetkinileti 11:26, 25 Ağustos 2014 (UTC)
 6. Mutlutopuz 16:55, 25 Ağustos 2014 (UTC)
 7. - Drgulcu 13:06, 26 Ağustos 2014 (UTC)
 8. -- Batuhan 15:43, 26 Ağustos 2014 (UTC)
 9. --►C e k l i 8 2 9 17:31, 26 Ağustos 2014 (UTC)
 10. --Kendinciz 12:00, 28 Ağustos 2014 (UTC)
Projeye nasıl katılabilirim?

Çok basit! Projeye katılmak için yukarıdaki katılımcılar bölümünün altına imzanızı ekleyebilirsiniz. Kendi altsayfanızı oluşturup sıralama başlığı altındaki tabloya eklemek kaydı ile hemen katkıda bulunmaya başlayabileceğiniz gibi, bu konuda tecrübesizseniz, proje sorumlusunun aynı işi sizin için yapmasını bekleyebilirsiniz. Mevcut olan bir başka örneğe bakmak ise faydalı bir yoldur.