Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Vatansever Kuvvetler Güçler Birliği Hareketi, bir dernek olarak örgütlenen sivil bir yapı olmakla birlikte daha çok bağımsızlık gibi ulusalcı karakterleriyle öne çıkan dernektir. Türkiye genelinde 2 ile 3 bin dernek üyesi olduğu sanılmaktadır.

Son Danıştay Saldırısı'nda adı geçen şahıs Alparslan Arslan'ın arabasından dernek başkanının kartviziti çıktı iddiasıyla da hakkında çok konuşuldu.

Dernek başkanı Taner Ünal, “Bu işle hükümetin hiçbir alakası yoktur. Bu işten en çok zararı hükümet görmüştür. Hükümet böyle bir şeyi kendi kendine yapar mı?” dedi. Ve şu iddia da bulundu; Amerika'nın yeni planları arasında Türkiye'de yeni bir siyasi istikrarsızlık yaratarak, ABD'den dönmesi beklenen Fetullah Gülen'e siyasi bir misyon kazandırmak olduğunu savunan Ünal, bunun için iktidardaki AKP hükümetinin yıpratılarak, Gülen'e siyasal anlamda ortam yaratılmak istendiğini iddia etti.

23 Mayıs 2006 günü İçişleri Bakanlığı Müfettişleri dernek genel başkanı Taner Ünal hakkında suç duyurusunda bulundu.

8 Temmuz 2007 günü Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi'ne yönelik “Girdap Operasyonu” kapsamında adliyeye sevk edilen 3 kişi daha tutuklandı. Aynı operasyonda Taner Ünal dahil 11 kişi daha önceden tutuklanmıştı. Çete üyeleri halen; gasp, yağma, ihaleye fesat, zimmet, dolandırıcılık, tarihi eser kaçakçılığı suçlarından yargılanıyor.Tutuksuz yargılanan Taner Ünal, Ergenekon davası kararlarına göre 8 yıl 9 ay hapis cezası almıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]