Uludağ Sözlük

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Uludağ Sözlük
Wiki uludagsozluk james2.jpg
Sözlüğün 8 Kasım 2006 tarihinde alınmış bir ekran görüntüsü.
URL uludagsozluk.com
Slogan Ulu'lardan Ulu Bir Sözlük
Ticari? Evet
Site tipi Katılımcı sözlük
Kayıt 28 Aralık 2010[1]
Kullanılabilir dil(ler) Türkçe
Sahip İsmail Alpen (Zall)
Oluşturan İsmail Alpen (Zall)
Başlama tarihi 30 Aralık 2005[2]
Alexa 76 (Türkiye çapında)[3] (Aralık 2013)
Geçerli durum Aktif.
Üye sayısı 160.491 [4]

Uludağ Sözlük, 2005 yılının Aralık ayının sonunda "Zall" takma adlı İsmail Alpen tarafından kurulan, üyeleri tarafından eklenen ve güncellenen terim ve açıklamalara sahip katılımcı sözlük. Sloganı "Ulu'lardan Ulu Bir Sözlük"tür olup; kodları php dilinde, sözlüğün sahibi İsmail Alpen tarafından kodlanmıştır.

Çeşitli dönemlerde yazar alımı yapan Uludağ Sözlük'de 9 Ocak 2014 itibarıyle 8 moderatör, 43.854 yazar, 67.854 çaylak olmak üzere toplam 160.491 üye bulunmaktadır. Toplamda 2.122.533 başlık altında, entry adı verilen bilgi girişi sayısı 17.041.115'dir.[5]

İlk girilen başlık "klavye"dir.[2] Yazarlar kendi seçtikleri rumuzlarla format dahilinde entryler girebilmektedir.

22 Mart 2009 tarihinde başlıklarda Türkçe karakter desteğini açmıştır. Daha önceleri başlıklarda Türkçe karakterler "ş, ç, ğ, ü, ö, ı" yerine bunların en yakın karşılığı olan İngilizce karakterler kullanılmaktaydı.

Söykü Dergisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Uludağ Sözlük yazarları tarafından kurulan ve internet üzerinden yayın yapan e-dergidir. İlk sayısını 13 Şubat 2012'de yayınlamış ve 13 Haziran'a kadar her 15 günde bir sayı çıkararak toplamda 9 sayı yayınlamıştır.

Dergi içeriği yalnızca belli bir tema etrafında şekillenen öykülerden oluşuyor. "Ayna", "fare" gibi bütün konular "nesne" özelliği taşıdığı için dikkat çekiyor.

Derginin seçim prosedürü, 15 günlük süre içerisinde gönderilen öykülerin belli bir sürede değerlendirmesinin ardından bunların arasından 16 öykünün seçilmesi şeklinde işliyor. Bazı sayılarda 16'dan daha az veya daha fazla öykü seçildiği olabiliyor. Öyküler Uludağ Sözlük üzerinden gönderiliyorlar ve seçim ekibi kapalı bir şekilde eleme yaparak öyküleri seçiyor ve yayınlıyor. Öyküler seçildikten birkaç gün sonra internet sitesinde çevirimiçi okunabilecek şekilde yayınlanıyor.

Öykülerin belli başlı kriterleri bulunmuyor, dergi temaya uygunluk, öykü türüne uygun olup olmadığı, anlatım hataları vb. konularda değerlendiriyor ve içerik değerlendirmeye alınmıyor.

3 Mayıs 2012'de kurulan ve soykudergi.com adresinde yayına açılan internet sitesinde ayrıca kitap eleştirileri, edebiyat haberleri de bulunuyor ve öykülerin tamamına çevirimiçi olarak ulaşılabiliyor. Uludağ Sözlük üyesi olmayan pek çok gönüllü de derginin web sitesinde Kültür Sanat bölümünde yazmaya devam ediyor. Pek çok öykü yazar ve eleştirmenleri sitede öykülere yorum yazıyorlar.

Derginin kronolojik olarak sayıları ve seçtikleri konular şunlar:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]