Treehouse of Horror

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
"Treehouse of Horror"
Simpsonlar bölümü
Bölüm no. Sezon 2
Bölüm 16
Senarist John Swartzwelder (1. kısım)
Jay Kogen & Wallace Wolodarsky (2. kısım)
Sam Simon ve Edgar Allan Poe (3. kısım)
Yönetmen Wes Archer (1. kısım)
Rich Moore (2. kısım)
David Silverman (3. kısım)
Yayın tarihi 25 Ekim 1990
Konuk oyuncular

James Earl Jones

Bölüm kronolojisi
← Önceki Sonraki →
"Simpson and Delilah" "Two Cars in Every Garage and Three Eyes on Every Fish"

"Treehouse of Horror", Amerikan animasyon televizyon dizisi Simpsonlar'ın ikinci sezonunun üçüncü bölümüdür. Birleşik Devletler'de 25 Ekim 1990 tarihinde Fox kanalında yayınlandı. Bölüm, 1950'lerin korku çizgi romanlarından etkilendi ve çocuklar için çok korkunç olabileceğini tekzip ederek başlamaktadır. Cadılar Bayramı temalı bölümlerin ilkidir. Bu bölümler şovun realizm kurallarının hiçbirine ve genel çizgi roman kurallarına uymamaktadır.

Konu, ailenin ağaç evinde Simpsonlar'ın çocukları tarafından anlatılan üç korku hikâyesi etrafında dönmektedir. Birinci kısım, çeşitli teatral perili evlere dayanan bir perili evi içermektedir. İkinci kısımda, Simpsonlar yaratıklar tarafından kaçırıldığında Kang ve Kodos ile tanışırlar. Üçüncü ve son kısım ise Edgar Allan Poe'nun Kuzgun'unun uyarlamasıdır. James Earl Jones, üç kısımın tümünde konuk oyuncu olarak göründü.

Bölüm, olumlu eleştiriler aldı, bazı eleştirmenlerin "en iyiler" listesine dahil oldu. Eleştirmenler, Kuzgun final bölümünü överek diğer kısımlardan ayırdılar.