Tilkisüleymaniye, Manisa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Tilkisüleymaniye
—  Köy  —
Manisa in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
İl Manisa
İlçe Merkez
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 605
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 236
İl plaka kodu 45
Posta kodu 45000
İnternet sitesi: [2]

Tilkisüleymaniye, Manisa ilinin Merkez ) adı altında 6000 dönüm arazi üzerine kurulmustur. selanıkten gelen macirler ilk bu toprakları o yıllarda satın alıp(rivayetlere göre 7865 sarı lira) yaşamaya başlamişlar. gercek adını 'süleyman bey' adında cok zeki bir insandan alır. süleyman bey selanikten ilk bu topraklara geldiklerinde 5 erkek 4 kız kardeş olarak burada yaşamaya başlamişlardir, ve ailenin en büyük cocugu olan süleman bey'in adı lakabıyla birlikte koyun ismi olarak verilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde her yıl kasım ayında köylüden toplanan yardım ve paralarla iki yaşını doldurmuş bir erkek tosun alınır ve adak olarak kesilir.bunun eti her haneye pay edilerek dağıtılır. Eğer bu hayvan kesilmezse köyde hastalık ve ölümlerin olacağına inanılır cünkü bu iki yıl tekrarlanmamıs ve ogunlerde ölümler olmustur bu yüzden bu gelenek günümüzde de devam etmektedir.

yemekleri köyde sinkonta, borani, süt pidesi, ciğer pidesi,kabak pidesi, ekşili tavşanlı,kelle höşmerim,tavuklu/ördekli bulamaç, arap helvası, saç pidesi, susam helvası gibi yemek ve tatlı çeşitleri yöresel olarak yapılmaktadir .

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Manisa merkezine 14 km uzaklıktadır.

Köydeki merak[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde gençler ve cogu insan evinde güvercin beslemektedir. saya,muhabere,selnik,mardin taklacısı,bozalı gibi kuşlar en cok ucurulan kuslardır. köpek ve horoza tutkunlukta hat safhadadır. bunun en meshur ismide ibrahim cimadır.futbolcularıda meşhurdur ENES KAYA VE HAYRİ AYDOĞAN

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 500
2000 605
1997 781

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kanalizasyon alt yapısı yapılmaya başlandı fakat yarım bırakıldı.Şu an çalışır durumda kanalizasyon şebekesi yoktur.köyde birsey yokki insan spor salonu fılan koyar manisa ya en yakın köy bi sahası bile yok emrenin park cafesi olmasa köy hiç çekilmez olur.DUYUN sesimizi

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

                                                köyün büyük güzel bir camii vardır imamı hüseyin sanlı dır