Sazlı, Aşkale

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Sazlı
—  Köy  —
Erzurum in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Erzurum
İlçe Aşkale
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 193
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 442
İl plaka kodu 25
Posta kodu 25520
İnternet sitesi: [2]

Sazlı, Erzurum ilinin Aşkale ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski adı Liç.60 lı yıllarda ismi değiştirilerek Sazlı olmuştur. Türk Selçuklu akınlarıyla Oğuzların Kayı Türkmen boyundan Bozok kolundan Karakeçili Türkmenleri aşiretinden insanlar yerleşmişler ve köyü oluşturmuşlardır.Osmanlıyı kuran bu köklü aşiret Selçuklularla Erzurum çevresine yerleşmişlerdir.Aşkale ilçemizde sünni ve alevi islam anlayışına sahip Karakeçili köyleri mevcuttur.Sazli(LIC);çayköy,gölveren,eyüpoğlu,büyükgeçit,taşağıl,karasu,karahamza,karahasan,Tokça köyleri bilinen Karakeçili köyleridir .Horasan'dan göçen Türkmen aile boylarından bir grubun buraya yerleşmesi ile kurulmuştur.

Osmanlı Arşivlerinde köye yerleşenler Beydilli Oğuz Türkmenlerinden Oğuz boylarindan olan lakaplariyla Haytalar olarakta bilinen ve tarihi soyuna bağlılklarindan dolayi ÖZKAN Soy ismiyle alinan hemserilerimiz köyümüzün ileri gelen ailelerindendir .Büyük bölümü avrupada yayayan aile fertleri istanbul cankiri urfa ve samsunda ve diger cevre ilerde yasamaktadirlar. sünnive alevi İslama geçmiş Oğuz Türkmenlerdir.Köy tamamen Türktür.Geçmişleri Alevi islam olan yöre Türkmenlerinden bir kısmı sünni islamı seçmişlerdir.Liç ermenice dağ demektir ve köy eski ermeni yerleşimidir çünkü ermeni mezarlığı var.(Köyde ermeni yerleşimi iddia eden kişiye cevaptır: köyde ermeni mezarlığı yoktur,ermeni yerleşimi yoktur, Liç kelimesinin farsça ve arapçada da farklı anlamı vardır. İsimden yola çıkıp yorum yapmak yanlıştır).Sazlı köyü sınırları içinde geçmiş yıllarda deişik bölgelerinde yerlesim vardır. bu bölgelerde eski mezarlıklarda bulunmaktadır. bu yerlesim yerleri yıkılmış ve harabeye dönmüştür bakımsızlıktan. YENİ MUHTARIDA FAZLI KIZIL DIR.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakeçili Kayı Türkmenleri kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Yemekleri:Biran(tandır da kızartılmış kuzu eti),Su böreği(köyün dağlarında yetişen otlarla karıştırılmış peynir ile yapılır),Tirit(soğan ve yumurta ile hazırlanan bir karışım çorbasıdır),Haşıl,Ayran Aşı çorbası,Kete,bişi....

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 76 km, Aşkale ilçesine 22 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 193
1997 171

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 2009 FAZLI KIZIL- 2004 VEYSEL ÖZER - 1999 NAZIM ÖZER - 1994 - 1989 - 1984 -

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi köy derneğinin 2000 yılında, topladığı bağışlarla, derneğin o dönemdeki yönetim kurulu üyerinden Fevzi Şen ve Rıza Özerin girişimleri ile yaptırılmıştır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyün derneği 1974 yılında kurulmuştur. Dernek,köyün ileri gelenlerinden Kenan ŞEN,Veysel Keten,Rıza Özer gibi İstanbul da yaşayan hemşehriler tarafından kurulmuş ve hem İstanbul da,hem de köyde,çalışma ve etkinliklerde bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]