Psikofizik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Greek letter 'psi'
ARAŞTIRMA

Anormal
Benötesi
Bilişsel
Biyolojik
Duygu
Deneysel
Evrimsel
Gelişimsel
Kişilik
Matematiksel
Nöropsikoloji
Pozitif
Psikofizik
Toplumsal

UYGULAMALI

Adli
Eğitsel
Endüstriyel
Klinik
Okul
Sağlık
Spor

Psikofizik nicelik bakımından, fiziksel uyaranın ve etkilediği algı ve hislerin arasındaki ilişkiyi inceler. Psikofizik, "uyarıcı ile algının arasındaki ilişkinin bilimsel çalışması"dir[1] ya da tam olarak "anlayış sürecinin, öznenin deneyimlerinin veya davranışlarının değişken özelliklerinin bir veya birden fazla fiziksel boyutların uyarıcılığındaki analizidir."[2] diye tanımlanmıştır. Psikofizik, ruhi olanla fiziki olan arasındaki münasebetleri, deneysiz olarak inceler.[3] Psikofiziğe göre, beden ve zihin iki farklı ama birbiri ile etkileşim içinde olan; birbirini değiştiren/dönüştüren, bir yapıda hareket etmektedir.

Psikofizik aynı zamanda sadece kavramsal sistemle kabul edilen yöntemlere genil olarak verilen isimdir. Modern uygulamalar büyük oranda ideal gözlemci analizlerine ve sinyal işlemeye dayılıdır.[4]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Gescheider G (1997). Psychophysics: the fundamentals (3rd bas.). Lawrence Erlbaum Associates. s. ix. 
  2. ^ Bruce V, Green P R, Georgeson M A (1996). Visual perception (3rd bas.). Psychology Press. 
  3. ^ Prof. Dr. Ali Seyyar’ın katkılarıyla hazırlanmış ve Sosyal siyaset Web Sitesinde yayımlanan “Özürlülük Terimleri Sözlüğü”
  4. ^ Gescheider G (1997). "Chapter 5: The Theory of Signal Detection". Psychophysics: the fundamentals (3rd bas.). Lawrence Erlbaum Associates.