Power Rangers

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Power Rangers ABD'de 1993 yılından beri devam eden, 90'larda çocuklar için hazırlanmış, daha sonra zamanın çocuklarını tarafından benimsenmesiyle devam bölümlerinde gençlere de hitap etmeye başlamış bir bilim kurgu-macera dizisidir.

ABD'de 1993 yılında dizinin ilk serisi olan Mighty Morphin Power Rangers başlamıştır. İlk Rangerların renkleri, değişim sırasına göre; siyah, pembe, mavi, sarı ve kırmızıdır. Daha sonradan, önce yeşil sonra da beyaz eklenmiştir. Ayrıntılı bilgi için: Mighty Morphin Power Rangers

Aslı bir Japon dizisidir. Fakat Amerikalılar tarafından da çekilmektedir. Rangerların savaş sahnelerini çoğu Amerikalılar tarafından çekilmez. Japon versiyonundaki görüntüler alınır ve üzerine seslendirme yapılır.

Ülkemizde 1990'lı yılların ortalarında Show TV'de Mighty Morphin Power Rangers'ın üç sezonu da yayınlanmıştır. Yine Show TV'de serinin dördüncü sezonu Power Rangers Zeo'nun bir bölümü yayınlanmış, daha sonraları RTÜK tarafından çocukları olumsuz etkilediği gerekçesiyle yayını ülkede durdurulmuştur.

Mighty Morhin Power Rangers, Power Rangers'ın 1993-1996 yılında yayınlanan ilk serisidir. Toplamda üç sezon sürmüştür ve en uzun süren Power Rangers serisidir.

Dizi Türkiye'de kronoloji sırasıyla Show TV, Fox Kids, Jetix, Disney XD, Nickelodeon ve Cartoon Network kanalında gösterime girmiştir.

  • Siyah Ranger: İlk önce Zack Taylor daha sonra Adam Park.
  • Pembe Ranger: İlk önce Kimberly Hart daha sonra Cathrine Hillard.
  • Mavi Ranger: Billy Cranston. Karakter değiştirmeyen ve ana Ranger karakterlerinden olan tek Ranger Mavi Ranger'dır.
  • Sarı Ranger: İlk önce Trini Kwan, daha sonra Aisha Campbell.
  • Kırmızı Ranger: İlk önce Jason Lee Scott, daha sonra Rocky DeSantos.
  • Yeşil ve Beyaz Ranger: Tommy Oliver.

Şu an Cartoon Network kanalında yayınlanmaktadır.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Serinin ilk dizinin orijinal başlığı "Kyōryū-sentai Jū Ranja" (Japonca: 恐竜戦隊ジュウレンジャー) olduğundan "Jū Ranger" olarak yayınlanacaktı. Ancak Yahudileri aşağlayan "Jew" kelimesine benzediği için "Power Ranger" olarak değiştirilmiştir.

Power Rangers'ın iki sezonu yani Mighty Morphin yayınlamış ve sonra Power Rangers Zeo yayınlamıştır sonra ise Power Rangers RPM yayınlanmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]