Pazarönü, Hayrat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Pazarönü eski adı alona
—  Köy  —
Trabzon in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Trabzon
İlçe Hayrat
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 253
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 462
İl plaka kodu 61
Posta kodu 61450
İnternet sitesi: [2]

Pazarönü, Trabzon ilinin Hayrat ilçesine bağlı bir köydür.

Köyümüz Alona Rumca da Aloni (Düz Harman Yeri) ismindn gelmektedir. Çevresindeki pek çok köy ve yerleşim yerine göre düz bir alanda kurulmuş olması bu ismi doğrulamaktadır. Of'un hatta Trabzon'un en büyük ve güzel köylerinden olan Alona Sahot, Makot ve Hankova'dan oluşmaktadır. Hayrat'a en yakın köylerden olmasına rağmen belediye başkanı Alona'dan çıkmasın diye mahalle yapılmamaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

1977 yılında açılan ilköretim okulu ve hocası Ziya Akyazı köy gençliğinin eğitiminin öncüsü olmuştur. 1.5 metrelik kemençesi ile Mehmet Tiryakioğlu köyün en saygın kemençecisidir. Malamışın başında sabahlara kadar süren horon eğlencesinin ana kahramanları Yılmaz Saltık (Kama), Sebahattin Saltabaş (Bebeleş), Vahit Tiryaki ,Namık Kemal Kandemir,Mehmet DANIŞ,Yılmaz ALEMDAR ve Süleyman Topaloğlu'dur. Düğünlerin en önemli horon ekibinden hayatta kalanlar ise ekibin kemençecisi olan Deli Mehmet ve Süleyman Topaloğludur. Alona'nın içerisinde bulunan beş altı köyünde aynı zaman dairesi içerisinde yirmi altı sene köy muhtarlığı yapmış olan Mehmet Meral (Topaluğun Mamet)Alona denilen toprak parçasının en saygın kişilerinden biriydi. pazarönü köyünde ki akrabalar Hacıosmanoğulları, Topaloğulları,Hacıbektaşoğulları,Saltoğulları,hacıniyazioğlu, Kadıoğulları ,ganimetoğulları,Velioğulları,muzoğulları,tiryakioğulları ,haçanlıoğulları,Doğanoğulları,Kastanamatlar ve şamlıoğullarıdır.

Köy gençliğinin büyük birkısmı büyükşehirlerde olduğundan ancak yazları tatillerde köylerine dönebilmektedir.

Yemekler

-kuymak -karalahana -korgot -Cirıhta -Kolof -Çumur -Patiçça -Arpa Çorbası -Haşıl

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Trabzon iline 69 km, Hayrat ilçesine 3 km uzaklıktadır. eski adıyla kaban mahalle,şatriyan,milogoz,arka mahalle adıyla anılan mahalleleri vardır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi çay üretimine bağlı olmakla beraber azda olsa fındık ,mısır,fasulye dir.Halkının bir kısmı ilçede buluna fabrikada çalışmaktadır.halkın büyük çoğunluğu istanbul ankara zonguldak ve samsunda yaşamakta olup yazları çay mevsiminde köylerine dönmektedir.Çay üretimi artık yaşlıların takib ettiği tarım haline gelmiş gençlik büyükşehirlerde hayat mücalesini vermektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]