Ovacık, Yapraklı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Ovacık
—  Köy  —
Çankırı in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Çankırı
İlçe Yapraklı
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 972
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 376
İl plaka kodu 18
Posta kodu 18900
İnternet sitesi: [2]

Ovacık, Çankırı ilinin Yapraklı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Ovacık kelimesi OĞUZLARIN Kınık boyunda kullanıldıgı bilinmektedir. Ovacık köyü ilk zamanlarda Amasya'ya daha sonra Kastamonu'ya ondan sonra Çorum'a daha sonra da 1984 yılında Çankırı'ya bağlanmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Düğünleri

Köyün düğünleri davul ve zurnayla yapılır. Ayrıca düğünlerde pehlivanlar er meydanında güreş tutar, Düğünlerde güreş kültürünü yaşatan tek köydür. Düğün bayrak günü çeyiz günü ve gelin günü olmak üzere 3 gün 3 gece sürer. Erkekler köyün kendine özgü halayını çekerler. Kadınlarda kına gecesinde ve düğün günlerinin değişik zamanlarında düğün salonunda erkeklerden ayrı kendi aralarında eğlence düzenlerler.

Yemekleri

Köyün keşkeği, tarhana çorbası, ayranı, tereyağı meşhurdur.

Zirai Faliyetleri

Genel olarak arpa, buğday ve hayvanlara yem olarak kullanılan fiğ yetiştirilir. Sebze ve meyve olarakta sulama suyunun yok denecek kadar az olması hasebiyle bahçelerde sadece kendine yetebilecek kadar yeşil soğan marul kabak patates fasülye salatalık domates ve az miktarda biber yetiştirilir. meyve çeşidi elma armut olarak az ancak armut kendi içerisinde çok zengin çeşidi ile yöreye çevre köylere nazaran hayli iddialı Hatta köy heyeti tarafından geleneksel armut festivali bile düzenlenmesi gündemde.


mah-bal

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çankırı iline 60 Km., Yapraklı ilçesine 41 Km. uzaklıktadır. Köy, dağların arasındaki küçük bir ovaya kurulu olup nüfusça oldukça kalabalıktır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

350 haneli bir köy olup çankırı'nın en büyük köylerinden biridir.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 972
1997 1403

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisinin büyük bölümü 1990'lı yıllara kadar kömür madeni, hayvancılık ve bu hayvancılığa bağlı olarak Ankara keçisinden elde edilen tiftikten yapılan iplik teşkil ederdi. Bu ipliği köyün hanımları eğirir ve sadece Tosya'da pazarlanırdı. Hâlâ sınırlı sayıda da olsa yok olma seviyesine gelmiş hünkar ipliği de denilen bu iplik sadece bu köyde yapılmaktadır. Ancak 1990'lı yıllardan sonra ekonomi çoğunlukla gurbetçiliğe kaydı. 2000'li yıllarda kömür madeni tamamen durdu, hayvancılık durma noktasına geldi. 1980'li yıllara kadar önemli miktarda göç vermeyen köy, 2000'li yıllardan sonra büyük göçler vermeye başladı ve köyde genç nüfus yok denecek kadar azaldı. Köydeki kalan yaşlılar da geçimini, gurbette yerleşik olarak kalan genç neslin yardımlarıyla sürdürmeye çalışmaktadır. Köydeki genç nüfus en çok sırasıyla Antalya, Ankara, İstanbul gibi illere göç etmiştir. En fazla göç Antalya'ya olmuştur.

2013 yılında Antalya'da yaşayan Ovacık köylüleri 500 haneyi ve takriben 2000 e yaklaşan nüfusuyla daha önce kurulan Köy derneğinin feshedilmesinden sonra yeni bir dernek kurulmuş ve ilk köy şenliğini de Antalya düzlerçamı mesire alanında yapmıştır. ,özellikle Gebizli mah, sütçüler mah, habibler mah, göçerler ve fatih mahalleri , yeşilyurt -ahatlı mahalleriyle kütükçü mahallesinde meskudurlar. Antalya ya hicret eden köylüler Antalya da en fazla inşaat sektöründe müteahhit , taşeron ,ve usta olarak hayatların sürdürmektedirler. Köyümüzden Doktor , avukat, öğretmen , polis, din görevlisi, vaiz, murakıp, müfettiş memur gibi gençler devlet dairesinde istihdam olmuştur.Köyün derneğinin internet sitesi de mevcutttur .http://www.ovacikkoyu.org/ ve facebook ta da iki adet grupları mevcuttur.Antalya da vefat eden cenazeler genelde ovacık köyüne getirilip defnedilmektedir.EKLEYEN ;Selahaddin KAYA