OpenBSD

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
OpenBSD
Puflogv1000X650.gif
OpenBSD desktop managed with cwm running xstatbar, xconsole, xxxterm and uxterm (with tmux, scrot and man)
"Free, Functional & Secure"
Web sayfası: www.openbsd.org
Şirket/Geliştirici: The OpenBSD Project
IS Ailesi: Unix
Kaynak Modeli: Açık kaynak
Son kararlı sürüm: 5.4 / 1 Kasım 2013
Desteklenen Platformlar: 68000, Alpha, x86-64, i386, MIPS, PowerPC, SPARC 32/64, VAX, Zaurus
Çekirdek türü: Monolitik
Lisans: BSD Lisansı, ISC Lisansı

OpenBSD, 1996 tarihinde NetBSD'den ayrılan Theo de Raadt tarafından başlatılan bir projedir. Her ne kadar NetBSD tabanlı ise de gerekli kaynak yoksunluğundan NetBSD’ye göre daha az donanımda çalışır.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

17 farklı platformda çalışabilen OpenBSD'nin sloganı ve temel amacı "güvenlik"tir. FreeBSD ve NetBSD de bu alana önem vermesine rağmen OpenBSD bu yönüyle diğerlerinden hemen ayrılır. Bu OpenBSD nin “Güvenli yazılım bütünü” manasına gelmesinin yanında OpenBSD'de güvenlik "correctness" manasına da gelir. Theo de Raadt ve etrafındaki takım, satır satır kodları düzelterek olası bugları temizlemekte ve olabilecek güvenlik problemlerini minimuma getirmek icin çalışmaktadır. (Doğal olarak FreeBSD ve NetBSD uygun olan yerlerde bu düzeltmelerden yararlanmaktadır). OpenBSD'nin güvenliği aynı anda kriptografi desteği içermesini sağlar. Böylece birçok kripto hızlandırıcı donanım desteğini kendi bünyesine katmıştır. Theo de Raadt Kanada'da yaşadığı için kriptografi ile ilgili kodların yurt dışına çıkış yasağı gibi bir problem de yaşanmamaktadır.

Diger açıkkod özgür BSD türevleri gibi OpenBSD de BSD lisansı ile dağıtılmaktadır. OpenBSD projesi, her 6 ayda bir yeni sürüm çıkarmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Commons-logo.svg
Wikimedia Commons'ta
OpenBSD ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.