Musa Carullah

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Musa Carullah Bigiyev
Musa Carullah Bigiyev
Musa Carullah Bigiyev
Doğum 1875
Kazan, Rusya İmparatorluğu
Ölüm 1949
Kahire, Mısır Krallığı
Milliyet Tatar
Meslek Gazeteci, Âlim

Musa Carullah Bigi موسى جار الله, Tatar yazar, gazeteci ve din bilgini.

1875 yılında Tataristan'ın başşehri Kazan'da doğmuş Musa Carullah, Buhara, Mısır, Hicaz, Hindistan, Şam medreselerinde ve daha sonra Rusya'da hukuk alanında okumuştur. 1917 devrimi sonrası, yazmış olduğu "İslamiyet Elifbası" adlı eseri nedeniyle Rusya'da tutuklanmış ve bu ülkeden kaçmıştır. Çin, Afganistan, Hindistan, Finlandiya, Almanya, Türkiye, İran, Irak, Japonya, Mısır'da yaşamış din bilgini, 1949'da Kahire'de ölmüştür.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Musa Carullah Bigiyef (Bigi - eski bir transkripsiyon Penza Tatarlar) köyünde Kikin Penza eyaletinde Aralık 1875 doğdu. Babası Rostov-on-Don Akhunov atandı ve aile taşındı. Sam Bigeev doğum tarihi ve yeri mevcut yanlış anlamalara yol açtı, ödenen değil ihmal. Rostov-on-Don bölgesindeki okuldan mezun, laik ve teolojik eğitim vardı, o Kahire'de eski İslam üniversitesi de, "El-Ezher Üniversitesi", medreseler Bakhchisarai, Kazan, Buhara okudu. May 1905 yılında, eve döndükten sonra, bir tüccarın kızı ve Chistopol İşhan M.-Z. evlendi Kamalov, medrese kurucusu, "Kamaliya."

Petersburg taşındıktan sonra parti "Ittifaq el-Müslim'in" (Müslüman Birliği) oluşturulması üzerinde çalıştı "Ulf" (Rıza) gazetesi Abdrashid İbragimov yayımlanan St Petersburg İmparatorluk Üniversitesi Fakültesi gönüllü öğretim görevlisi, ziyaret, ideolojik Cadet Parti'ye yakındır. Nijni Novgorod Avrupa'nın en büyük fuarında 15 Ağustos 1905 tutulan Müslümanların ilk kuruluş kongresine katıldı. 1906 yılında Parti Merkez Bürosu üyesi seçildi, Müslümanların ikinci ve üçüncü kongreleri aktif bir katılımcısı oldu. Rus bir kitapçık önsözü ile "Tüm Rusya Müslüman Birliği Tüzüğü", "bizim hareketin başlangıcı." Yayınlandı 1914 yılında St Petersburg'da düzenlenen Müslüman entelektüeller, dördüncü kongre sekreteri oldu. Gelecekte, kitapta bir kongre yayınlanan "reformların temelleri." Bigeev 1906 yılında yayımlanmaya başlandı teoloji üzerine yaptığı çalışmaları, o yakında yaygın olarak tanındı. Ya da, ilk Tatar yazarlarından biri, laik "Bin romanları yazarı - 1908 yılında ölen ağabeyi Muhammed Zakir, Bigeeva (1902, Rostov-on-Don. 1870, c Kikin Penza Eyaleti) bir kitap" Mezopotamya'da Yolculuk "yayınlandı Güzellik Hadicha "(1887) ve" büyük günah "(1890).

Geç 1909 yılında Orenburg "Hussaini," medreseler kısa süreli kendi öğretim faaliyetlerine başlamıştır. Bigeev İslam hukuku, Arapça dili ve edebiyatı dersleri verdi. Bu dönemde onun makaleler Bigeev Türkler tarafından imzalandı: Musa Dzharulla. O Tatar dilinde Kuran çevirisi üzerinde çalıştı. 1912 çalışmaları tamamlanmış, ancak Müslüman din adamları ve Kuran'ın ilahi kelime tercüme edilmesi gerekmez inanıyordu Orenburg müftüsü ve keskin olumsuz değerlendirme tartışmalara unfolding reaksiyon yayın önlendi, o sayısız yorumların zevk için yeterlidir. Derginin "Tarihi Dergisi" 1914 yılında aslında bir deyim teolog orijinal bazı görüşlerini içeren bir makale N.Fedotova "Müslüman Luther" yayınladı. St Petersburg, baskı yazı için tasarlanmıştır yayınevi "Amanat" tüccar Muhammed Alim Maksutov, sahibi oldu.

Şubat Devrimi sırasında, Mayıs 1917'de Moskova'daki Tüm Rusya Müslüman Kongresi yer aldı Tüm Rusya Müslüman Konseyi'ne seçildi. 1917 sonunda ilk Müslüman bucak açtı, Petrograd'da İmam cami oldu. Yayın gazetesi "El-Minber." Daha sonra Sovyet rejimi ile işbirliği çalıştı: Müslüman toplum aktivistleri ile işbirliği içinde Tatar çocukların Türk-Tatar Tatar dili, tarih ve edebiyat okulu için açılış yapmıştı, yorgundu.

1920 yılında Ufa Bigeev Müslüman din adamlarının Kongresi'nde İslami bir anayasanın bir tür "Müslüman uluslara Appeal" Müslüman toplumun yeniden inşası için kendi öneriler üzerinde delege bilgi verdi. Konuşmanın ana hükümleri Berlin'de 1923 yılında yayınlanan kitabında "İslam ABC'si," yatıyordu. Bu yayının ardından Hindistan'da bir konferansa gidiyor, o Petrograd geldi Moskova, tutuklandı. Tutuklanması tepkilere yol açmıştı. Finlandiya Tatarları Türkiye, dost Sovyet Rusya'nın hükümetine yardım istedi. Bir teolog serbest bırakılması talebiyle İstanbul ve Ankara'da telgraflar yayınlanan önde gelen gazeteleri. Bigeev yetkililerin gözetiminde iki yıl Moskova'da yaşamanın koşulu ile serbest bırakıldı.

Sürgündeki Bigeeva Mayıs 1926'da Mekke'de Kongresine katılmak üzere Sovyetler Müslümanların heyet dahil sonra bir hac Bigeev yaptı. Aynı zamanda Leningrad Tatar topluluğu Ufa Ekim-Kasım 1926 yılında meydana gelen din adamlarının bir sonraki Kongre, ona bir temsilci seçti. Bu kongrede Bigeev anda Akademik Konseyi üyesi seçildi.

1927 yılında Leningrad için, Bigiev Militan Ateistler ve güç başka bir kampanya Birliği faaliyetleri görülmektedir: ". Eski" mücadele Bu kategori altında tüm kişi ve proleter olmayan nekrestyanskogo köken, geldi. Hariç, tüm kuruluşlar olmadan vardı temizlenmesi. Aktif çalışanların kendilerine verilen pozisyonlar birçok uzman mahrum bırakıldı. Art arda Akademisyen uygulanan I.Yu. Yerlerde Leningrad Üniversitesi'nde öğretmen edinme konusunda yardım için Krachkovsky, Arapça, Farsça veya Türkçe öğretmek için hazırdı. Afganistan Hükümeti ile iş arayan 1929 yılında. Ben bilim adamı düşündüm çünkü Bigeev işe yaramadı olmasına rağmen, o, vergi ödemek zorunda kalmıştı. Kent yetkilileri din adamları ve aileleri dahil olmak üzere vatandaşların karne bütün bir kategori mahrum etmeye karar verdi. 1930 sonunda Bigeev göç etmeye karar vermiş. Bu eylemle hayatı ancak sevdiklerinin hayatı sadece kurtardı. O zamandan beri Volga bölgesinden Militan Ateistler Tatar Birliği kaçmak için kalan birçok yerde topladığı, Nijni Novgorod bölgesi ve Bashkirada Orta Asya ve Azerbaycan dindaşları taşındı. 1934 yılında, Finlandiya bıraktı İran ve Irak'a gitti, Hindistan Şii dini hareket incelenmiş, Sanskritçe ve Hindu Vedalar ve kitabın Mahabharata okudu. Ile 1938 yılında misyon Japonya, Çin, Java, Sumatra gitti. 1939 sonunda yine Kabil, Afganistan, seyahat ve yerleşmek niyetiyle Hindistan'a gitti, ama sömürge yetkililer tarafından tutuklandı ve cezaevine Peşaver iki yıl bir buçuk geçirdi. Muafiyet Bhopal, Muhammed Hamidullah hükümdarı müdahalesi sayesinde mümkün, ancak 1945 yılına kadar bu İngilizce ünlüler gözetiminde Peshawar kalmıştır. Bu onun bilimsel kariyeri için verimli bir dönemdi. Bunlar yazılı ve sekiz kitap yayınlandı. Bombay yerinden çocuklar için medreseler oluşturulması tarafından bağışlanan kitapların satışından elde edilen gelir. 1946 den Türkiye 'ye bırakarak Mısır'da yaşadı. Defalarca Hac yapıldı. 1947 yılında, girişimleri eve dönmek için yapılmıştır.

28 Ekim 1949 Bigeev Kahire'de öldü. Ölüler için dualar cami Sayid Nefis gerçekleşti Afifi aile Hıdiv üzerinde kraliyet mezarlığına gömüldü. Ölen Bigeeva dilekleri kişisel kütüphanesinden kitap Türkiye Milli Kütüphane'ye teslim edildi.


Eserlerinden bazıları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Müslüman İttifakı'nın Programı ve Şerhi,
  • Siyonizm,
  • Islahat Esasları,
  • Zekat,,
  • Uzun günlerde oruç ,
  • Al-Luzumiyat "(" Gerekli isteğe bağlı "),
  • "filozof, İmam Ebu el-Alaa-Macarri" "yazarının Biyografi ,
  • Şeriat esasları "Hatun", "Uzun Günlerde Ruze"

olarak sıralanabilir.

Ayrıca, Türkçede hakkında şu eserler yayınlanmıştır ;

  • Kadimle Cedit Arasında Musa Carullah Hayatı-Eserleri-Fikirleri Dergah Yayınları- Ahmet Kanlıdere, Musa Carullah Bigiyef (1875-1949) Diyanet Vakfı Yayınları - Mehmet Görmez,
  • Musa Carullah Bigiyef'i Okumaya Giriş Çıra Yayınları- Mustafa Akman

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Düşünce İle Eylemi Birleştiren Mütefekkir: Musa Carullah