Model roket

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Model roketcilik sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
Katı motorlu roketin havalanışı

Model roket, katı yakıtlı bir jet motoru ile ve bir yüzeyin kaldırma kuvvetinden yararlanmadan havaya çıkan bir modldir. Modeller 150-300 m irtifaya çıkmaktadır, irtifa yarışmalarında ise 1000 m üsütüne çıkabilmektedir. Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAI) tarafından farklı sınıflarda yarışmaları düzenlenmektedir.

Uluslarası Federasyonun ve dolayısıyla ulusal havacılık federasyonlarına göre, model roketler kâğıt, ahşap, plastik ve diğer metal olmayan malzemelerden yapılmak zorundadır. Türkiye Havacılık Sporları Federasyonu da bazı güvenlik kuralları belirlemektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Model roket ve model roket motoru ilk olarak 1954'de patlayıcı uzmanı Orville Carlisle ve kardeşi model uçakcı Robert tarafından geliştirildi. Aslında bu roket ve motoru Robert'in roket gülü uçuşlar ile ilgili konferanslarında kullanmak için yapılmıştı ama Orville daha sonra Popular Mechanics dergisinde G. Harry Stine tarafından yazılmış gençlerin kendi roket motorlarını yapmaya çalışırken yaşadığı güvenlik problemleri ile ilgili yazıyı okudu. Bu dönemde birçok kişi model roket motoru yapmaya çalışmış, ve genellikle kötü sonuçlar elde etmişlerdi. Orville kendilerinin geliştirdiği motorun bu alanda güvenli bir hobi yaratacağını düşündü ve bazı örnekleri Ocak 1957'de White Sands Missile Range'de güvenlik görevlisi olan Stine'e gönderdi. Stine modeli yaptı ve uçurdu.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]