Loki

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Bir 18. yüzyıl elyazmasında Loki
Loki'nin cezalandırılması
Taşa kazınmış bir Loki figürü, Danimarka

Loki Laufeyjarson veya Loki İskandinav mitolojisinde kötülük tanrısıdır. Kimi tasvirlerde boynuzludur. Ayrıca şekil değiştirme yeteneğine sahiptir. Loki'nin Angrboda ile evliliğinden Jormungandr, Fenris/Fenrir ve Hel adında çocukları vardır. Sigyn ile olan evliliğinden ise Narfi ve Vali adlı iki çocuğu bulunmaktadır.

Mitoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Loki, İskandinav tanrılarının savaşıp yendiği Buz Devleri'nden biridir. Babası Laufey annesi ise Farbauti'dir. Savaş sonrası henüz bir bebekken ortada kalmıştır.Odin onu orda bırakmaması gerektiğini düşünüp onu yanına alıp Asgard da Thor ile birlikte kardeş olarak büyütmüştür.

Balder'in Ölümü ve Loki'nin Cezası[değiştir | kaynağı değiştir]

Loki karmaşık bir karaktere sahiptir. Diğer esir Tanrıları'na oyunlar oynayarak eğlenir. En önemli tuzaklarından biri kör Tanrı Hodr'ı kandırarak, Odin'in oğlu Balder'in öldürülmesini sağlamak olmuştur. Bu hareketinden sonra Odin'in kan kardeşlik bağından çıkarılmış,dünyanın derinliklerindeki bir mağaraya hapsedilmiştir.

Loki mağarada öldürülen oğlu Narfi'nin bağırsaklarıyla bir taşa bağlanmış olarak yatmaktadır. Tepesindeki sarkıtlara dolanmış dev yılanın ağzından akan zehir gözlerine damlamakta ama eşi Sigyn elindeki tahta kapla Loki'yi korumaya çalışmaktadır. Ancak kap dolduğu zaman, boşaltmak için uzaklaştığında Loki zehirden etkilenmekte ve bu da İskandinav inançlarında depremlere sebep olmaktadır. Bu ceza İskandinav mitolojisinde mahşer günü olarak adlandırılan Ragnarok'a kadar devam edecektir.

Ragnarok[değiştir | kaynağı değiştir]

Ragnarok geldiğinde, Loki, Heimdall ile dövüşecek, bu dövüşün galibi olmayacak, ve her ikisi de savaşta ölecektir. Ragnarok'un ardından yeni yaşam başlayacaktır.

Popüler kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Black metal grubu Black Omen'in Loki Causer Of Ragnarok adlı bir şarkısına ve efsane Heavy Metal grubu Manowar'ın Loki God of Fire adlı şarkısına konu olmuştur.

Loki aynı zamanda Marvel Comics'in bu tanrıdan esinlenerek yarattığı bir çizgi karakterin adıdır. The Avengers ve Thor filmlerinde bu karakteri yakışıklı oyuncu Tom Hiddleston canlandırmıştır.