Kulaklık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Kulaklık, 2 küçük hoparlörün kullanıcının kulağına yakın yerde durmasını sağlayan bir çevre birimidir.

Bir kulak üstü kulaklık.

Genellikle kullanım amaçları, kullanan kişi dışında başka kişileri rahatsız etmemek, dışarıdaki ortam gürültüsünü önlemek veya kulakları korumaktır. Kulaklıklar 2 ana başlıkta toplanabilir.

Kafa Üstü Kulaklık[değiştir | kaynağı değiştir]

Headphone icon.svg

Kafa Üstü kulaklıklar (İng. Headphones), genellikle bilgisayarlar için kullanılan kulaklıklardır. Çok yer kapladığından ve taşınabilir olmadığından dolayı mobil cihazlarda pek tercih edilmezler. Kulaklık firmaları bu sorunu çözmek için kulaklıklara katlanabilme-dönebilme özellikleri eklemektedir. Üzerine mikrofon entegre edilmiş modelleri de bulunmaktadır. Kullanım yelpazesi geniştir. Bilgisayar kullanıcıları, oyuncular, radyocular, disk jokeyler vb. bu kulaklık türünü tercih etmektedir.

Ses kalitesi bakımından kulak içi kulaklıklardan daha kaliteli ses üretirler. İki kulaklık süngerinin içinde 2 hoparlör olabileceği gibi ek olarak bas hoparlörleri ve tiz hoparlörleri de eklenebilir. Beats, SteelSeries, Logitech ve Sony, kafa üstü kulaklık üreten büyük firmalardan bazılarıdır.

Kulak İçi Kulaklık[değiştir | kaynağı değiştir]

Velodyne's vPulse in-ear headphones.jpg

Kulak İçi kulaklıklar (İng. Earbuds veya Earphones), kafa üstü kulaklıkların gündelik kullanıma uyarlanmış modelidir. Dış veya orta kulak içine takılabilen modelleri vardır. Orta kulak içine takılan modellerin baş kısmında şapkamsı, silikon bir yapı mevcuttur. Günümüzde bu kulaklıkların içine de birden çok hoparlör yerleştirilebilmekte, MP3 entegre edilebilmektedir. Bu kulaklık türü mobil cihazların yanında tercih edilmektedir. Bluetooth kulaklıklar da bu kulaklık türüne dahildir. Beats, Sony, Samsung ve Apple, kulak içi kulaklık üreten büyük firmalardan bazılarıdır. Ayrıca bu kulaklıklar, üretici tarafından üretilen cihazların yanında da verilir.

Diğer Kullanım Alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kulaklık, dışarıdaki yüksek gürültüyü engellemek, kulağa herhangi bir maddenin kaçmasını engellemek, işitme kaybını gidermek ve benzeri amaçlarla da kullanılmaktadır. Bunlara kulak tıkacı da denilir.

Dış Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]