Kozak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Fıstık çamları ile kaplı olan bu yörenin Kozak adını almasının nedeni bitki örtüsünden dolayıdır. Çam ağaçlarının fıstık meyvesi taşıyan yumrusuna kozalak denir.

Kozak Yöresi, Yukarıbey köyü merkez olmak üzere 16 yerleşim birimini içine alır. Yöre doğal ortam bakımından bir havza niteliğinde olup, fıstık çamı ziraatı, granit taşı işletmeciliği ve orman işçiliği gibi ekonomik faaliyetler esas geçim faaliyetlerini oluşturmaktadır. Bundan dolayı yöre doğal ortam şartlarına bağlı olarak ekonomik nitelik kazanmıştır.

Ege denizi ve çevresindeki yeryüzü oluşumu içinde başkalaşım geçirmiş,yer kabuğu jeolojik tarih çizgisinde ilk önce ortaya çıkmış yaşlı bir coğrafya kesimidir. Bergama’nın kuzey batısında olup doğusunda bulunan Madra Dağı'nın Maya Tepesi 1.344 metreye kadar yükselir. Ancak Kozak köylerinin bulunduğu yayla ortalama 500 metre civarındadır.

Akdeniz iklimi soluyan bu bölge yaygın granit topraklarda 700 metreye kadar çam ormanları ile kaplıdır. Yüksek kesimlerden batıya bakıldığında Ege Denizi ve Midilli Adası görülebilir. Bölgenin merkezi sayılan cenneti andıran Yukarıbey kasabası denize 25 km mesafededir.

Bu bölgenin büyük kısmının geçimini sağlayan fıstık çamı 15.000 hektarın üzerinde yer kaplamakta ve bölge ekonomisinin %60'ını sağlamaktadır. Granit taşı üretimi ve ticareti %20, hayvancılık %10, tarım ürünleri yetiştiriciliği %10 civarlarındadır.

Nüfus Yukarıbey’de 4.000 kişiye yakındır. Araştırmalarda 1927 nüfusu 5.785 olarak tespit edilen Kozak'ın nüfus hareketi Avrupa ülkelerine benzemektedir. Kozak halkı göç düşünmez ve kente kaçmaz. Bölgeye dışarıdan gelip yerleşme de pek olmaz.

Kozak yöresi eskiden Karesi beyliği ve karesi sancağına bağlı idi, daha sonra Çakmak Köyü dışındaki köyler İzmir iline bağlanmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]