Joel Silver

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Joel Silver
Joel Silver in New York City 2008.jpg
Doğum 17 Temmuz 1952
South Orange, New Jersey, Amerika
Meslek Film yapımcısı
Eşi Karyn Fields (1999-günümüz; 1 çocuk)

Joel Silver Amerikalı film yapımcısı, Silver Pictures'ın kurucusu Dark Castle Entertainment'in ortak kurucularından biridir. Lethal Weapon ve Die Hard filmleriyle tanınır.

Hayatı ve Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

South Orange, New Jersey'de büyümüştür, babası yazar ve halkla ilişkiler yöneticisiydi. New Jersey'deki Columbia High School'da okudu. Burada okurken öğrenci konseyine, icat etmiş olduğu Ultimate Frisbee'yi tanıttı ve bir sene sonra yani 1968'de oynanmaya başladı. 1970'de Lafayette Kolejinde eğitimine devam etti. Lisans eğitimini New York Üniversitesi'nin Tish School of the Arts bölümünde tamamladı.

Lawrence Gordon'la beraber, ilk yapımcılığını yaptığı filmler; 48 Hrs., Streets of Fire, Brewster's Millions'dur. 1985'de Silver Pictures'ı kurdu ve birçok başarılı filmin; Komando (1985), Cehennem Silahı serisi, Matrix serisi ve Zor Ölüm'ün ilk iki filminin yapımcılığını yapmıştır.

Robert Zemeckis'in yönettiği Masum Sanık Roger Rabbit filminde küçük bir rol olarak Raoul J. Raoul'u canlandırmıştır.

1991'de HBO'nun Tales from the Crypt dizisinin Split Personality bölümünü yönetmiştir.

Jared Kass ile beraber Ultimate sporunun yaratıcısıdır.

10 Temmuz 1999'da prodüksiyon asistanı olan Karyn Fields'le evlendi.

1984'de Frank Lloyd Wright'ın tasarladığı Los Angeles'daki Storer House'ı aldı ve orijinaline uygun bir şekilde tekrardan restore etttirmiştir. Evin kare şeklindeki kabartması, Silver Pictures'ın logosu olmuştur. Silver evi 2002'de 2.9 milyon dolara satmıştır. 1986'da da yine Frank Lloyd Wright'ın tasarladığı South Carolina'daki Auldbrass Plantation'ı alıp restore ettirmiştir.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

http://en.wikipedia.org/wiki/Joel_Silver

http://www.imdb.com/name/nm0005428/bio