Jerzy Kukuczka

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Jerzy Kukuczka (d. 24 Mart 1948, Skoczow), Polonyalı dağcı. Bir kömür madeninde elektrik mühendisi olarak çalıştı.

Dağlar ile İlgili İlk Girişimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Gençliğinde bir dağcılık kulübünde izcilik yaparken dağlara ilgi duymaya başladı. Daha öncelerinde ise atletizm ve ağırlık kaldırma ile ilgilenmiş olmasına rağmen, dağlar onun ilgisini daha çok çekmişti. "Belki biraz saçma gelebilir ama kayaya ilk dokunduğumda aradığım şeyin bu olduğunu anladım" sözü dağcılığa ne denli ilgi duyduğunun bir göstergesiydi.

İlk Tırmanış[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk tırmanışını Morskie Oko Mnich'de yaptı. 1970 yılında ise askerlik görevini yapmaya gittiği için dağcılığa 2 yıl ara vermek zorunda kaldı. Askerlikten döndükten sonra Polonya'nın en zor tırmanış yerlerinden biri olan Tatra'larda tırmanış yapmayı planladı. Ancak bu dağ en zor ve en çok dayanıklılık isteyen dağlardan birisiydi. Buna rağmen Jerzy Kukuczka tırmanmayı başardı.

İlk Yurt Dışı Deneyimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yurt dışında ki ilk tırmanışını Bulgaristan'da yaptı.

1972-1973 yıllarında ise Mormalada'da Via dell'ideale'nin ilk kış çıkışını yaptı. Kukuczka bir sonraki tırmanışlarını Fransız Alplerinde M. Lukaszewski ve Voytek Kurtyka ile birlikte yaptı. Petit Dru ve Büyük Jaroslar’ ın kuzey yüzlerinde yeni rotalar açtılar. Bu aynı zamanda Voytek Kurtyka ile çok iyi bir partnerliğin ve dostluğun da başlangıcı oldu.

İlk 7000 Metre Zirvesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hindu Kuş dağlarında ki Kohe-Tez dağı ilk 7000 metre tırmanışı oldu. 1978 yılında ise Tirich Mir dağı bu tırmanışı izledi.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

24 Ekim 1989'da o devirde Himalaya'nın son büyük problemi diye adlandırılan ve henüz çıkılmamış olan Lhotse güney yüzünün ilk tırmanışını yapmayı denerken yaklaşık 8000 metre irtifada düşerek hayatını kaybetti.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]