IV. Otto (Kutsal Roma İmparatoru)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
IV. Otto ve Papa III. (Innocent) el sıkışıyor.

IV. Otto (Brunswick) (1175 veya 1176 – 19 Mayıs 1218) iki rakip kraldan Kutsal Roma İmparatoru 1198 yılından, biricik (tek) kral 1208 yılından biriydi ve 1209 yılından beri İmparator. Welf hanedanının tek kralı ki 1215 yılında çökertildi.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Otto, Aslan Heinrich (Bavarya Dükü, Saksonya Dükü) ve Matilda Plantagenet'ın oğulları olarak Normandiya'da doğdu.

İngiltere'de dedesi II. Henry (İngilter)'nin korumasında büyüdü. Otto, I. Richard (İngiltere)'nin arkadaşı oldu. 1196 yılında Poitou Kontu yapıldı. Richard'ın tarafında Fransa'ya karşı yapılan savaşa katıldı.

VI. Heinrich (Kutsal Roma İmparatoru)'nun ölümünden sonra imparatorluktaki bazı prensler onun kardeşi Philip (Swabia Dükü)'i 1198 Mart'ında kral seçtiler. Papa III. Innocent altındaki papalık zayıf imparatorluktan masraflardaki genişletme etkisi fırsatını yakaladı ve Otto yararına cennet ve dünya hareketini başlattı. Bu aileye Hohenstaufen hanedanınca daima karşı olunmuştu. Otto, kendisini Innocent'in yapacağı taleplere karşı bağış vermeyi istekli buluyordu. Hohenstaufen hanedanına karşı olan o prensler ayrıca Richard (İngiltere) ile başlamasına (Welf hanedanından bir üyenin olması yerine) karar verdiler. Otto'nun ağabeyi V. Heinrich, o sırada Haçlı Seferi'ndeydi. Ve böylece seçim Otto'ya düştü. Papalık favorisi, (kısa süre içinde tüm imparatorlukta tanıtıldı) 9 Haziran 1198 tarihinde Köln'de kuzey Almanya prensi tarafından kral seçildi. Otto, Aachen'de kontrolu ele aldı ve kendisine imparatorluk sarayında Köln başpiskoposu Adlof tarafından 12 Temmuz 1198 tarihinde taç giydirildi. Taç giydirilmesi sahte imparatorluk alametleriyle yapıldı. Çünkü gerçek materyaller Staufen'in elindeydi.

Otto'nu seçimi imparatorluğu İngiltere ve Fransa arasındaki savaşın içine çekti. Çünkü Otto İngiltere tarafından destekleniyordu. 1200-01 de Innocent Otto'yu yasal kral olarak tanıdığını ilan etti. Dönüşünde Otto, papalığın İtalya'daki çıkarlarını koruyacağına dair söz verdi. Sonraki yıllarda Otto'nun pozisyonu İngiltere'nin Fransa karşısında yenilmesinden dolayı zayıflıyordu. Otto bo ndenle İngiltere'nin finansman desteğini kaybetti. Birliğindeki pek çoğu, kardeşi Henry de dahil taraf değiştirerek Philip yanına geçiyordu. Otto, Philip'le Wassenberg yakınında 27 Temmuz 1206 yılında yaptığı savaşı kaybetti ve yaralandı. Ve bunu takiben papanın desteğini kaybetti. Otto, Braunschweig yakınındaki arazisine geri çekilmeye zorlandı.

Sonunda Philip iki yıl sonra 8 Haziran 1208 yılında öldürüldü. Philip'in ölümünden sonra Otto, Staufen partisi ile arasını iyileştirdi ve Philip'in kızı Beatrix ile nişanlandı. 11 Kasım 1208 yılında Frankfurt'da yapılan bir seçimde seçici prenslerin tümünün desteğini elde etti. 4 Ekim 1209 yılında Papa Innocent tarafından kendisine imparatorluk tacı giydirildi.

Verdiği sözüne ters düşerek, Otto İtalya'daki imparatorluk gücünü tekrar elde etmeye çalışıyordu ve 1210 yılında bunun papa tarafından kiliseden aforoz edildi. 1211 yılında Friedrick Roger)'in elinde bulunan Sicilya'yı feth etmeyi deniyordu. Otto güney İtalya'da bulunduğu sırada imparatorluğun pek çok prensi II. Philip (Fransa)'nın teşviki ve papnın izniyle Friedrick Roger'i Nurenburg meclisine kral seçtiler. Otto bu durumla uğraşmak için Almanya'ya döndü. 1212 yılı Yaz ayında Beatrix öldükten sonra, (ve Friedrick 1212 yılı Eylül ayında ordusuyla Almanya'ya vardı) eski Staufen destekçilerinin çoğu Otto'yu Friedrick çin terk ettiler. 5 Aralık 1212 yılında Friedrick prenslerin çoğunluğuyla ikinci defa kral olarak seçildi. Buna rağmen Friedrick, 1214 yılına kadar Otto'yu yenmeyi başaramadı. Otto, kral John (İngiltere) ile birleştiğinde Bouvines Savaşı'nda II. Philip (Fransa) kuvvetlerine kesin bir şekilde yenildi (27 Temmuz 1214).

Otto, tekrar özel mülkünün bulunduğu Brunswick civarına çekilmeye zorlandı. Onun ölümü 9 Mayıs 1218 tarihinde Harzburg şatosunda oldu. Bu ilk ve sonuncu Welf hanedanın sonuydu."[1] Brunswick Katedrali'ne gömüldü.

Ataları[değiştir | kaynağı değiştir]

Otto'nun üç jenerasyondaki ataları
IV. Otto (Kutsal Roma imparatoru) Babası:
Heinrich (Aslan)
Baba tarafından dedesi:
X. Heinrich (Bavarya Dükü)
Baba tarafından büyük dedesi:
IX. Heinrich (Bavarya Dükü)
Baba tarafından büyük ninesi:
Wulfhild (Saksonya)
Baba tarafından ninesi:
Gertrude (Süpplingenburg)
Baba tarafından büyük dedesi:
III. Lothar (Kutsal Roma İmparatoru)
Baba tarafından büyük ninesi:
Richenza (Northeim)
Annesi:
Matilda (İngiltere)
Anne tarafından dedesi:
II. Henry (İngiltere)
Anne tarafından büyük dedesi:
V. Geoffrey (Anjou Kontu)
Anne tarafından büyük ninesi:
İmparatoriçe Matilda
Anne tarafından ninesi:
Eleanor (Aquitaine)
Anne tarafından büyük dedesi:
X. William (Aquitaine)
Anne tarafından büyük ninesi:
Aenor (Châtellerault)

Aile[değiştir | kaynağı değiştir]

Otto, iki defa evlendi ve hiç çocukları olmadı.

  1. 1209 veya 1212 Beatrix ile (1198–1212), Philip (Kutsal Roma İmparatoru) Kralı ve Irene Angelina'nın kızı.
  2. 19 Mayıs, 1214, Aachen Mary ile (ölüm 1260), I. HeinrichI (Brabant Dükü) ve Maud (Boulogne)'nın kızı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kantorowicz, Ernst, Frederick II, p.66
IV. Otto (Kutsal Roma İmparatoru)
Ölümü: 19 Mayıs 1218
Resmî unvanlar
Önce gelen:
VI. Heinrich
Almanya Kralı
(resmen Roma kralı)

1198–1215
(Philip (Swabia) tarafından itiraz edildi 1208'e kadar
ve II. Friedrich 1212 den beri)
Sonra gelen:
II. Friedrich
Önce gelen:
VI. Heinrich
İtalya Kralı
1208–1215
Sonra gelen:
II. Friedrich
Önce gelen:
VI. Heinrich
Kutsal Roma İmparatoru
Kutsal Roma İmparatoru
Sonra gelen:
II. Friedrich