VI. Heinrich (Kutsal Roma İmparatoru)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
VI. Heinrich (Kutsal Roma İmparatoru)
Heinrich VI - Konstanze von Sizilien.jpg
VI. Heinrich ve Konstanza
Kutsal Roma İmparatoru
Hüküm süresi 1191 - 28 Eylül 1197
Taç giymesi 15 Nisan 1191, Roma
Önce gelen Friedrich Barbarossa
Sonra gelen IV. Otto
Eş(leri) Konstanza (Sicilya)
Hanedan Hohenstaufen Hanedanı
Babası II. Friedrich
Annesi Beatrice (Burgundi Kontesi)
Doğum Kasım 1165
Nijmegen
Ölüm 28 Eylül 1197
Messina
Defin Palermo

VI. Heinrich, (İngilizce: Henry VI) (Kasım 1165 – 28 Eylül 1197) Almanya Kralı, 1190-1197 tarihleri arası, Kutsal Roma İmparatoru 1191-1197 tarihleri arası Sicilya Kralı 1194 den 1197 ye kadar.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğumu Nijmegen, Heinrich'in babası I. Friedrich ve annesi I. Beatrice (Burgundy Kontesi) olup, dört yaşında iken Bamberg'de Haziran 1169 tarihinde Roma Kralı olarak taç giydi. Babasından hükümdarlığı aldıktan sonra Haçlı Seferleri'ne gitti. 1189-1190 yıllarında eski Saksonya ve Bavyera Dükü olan Heinrich (Aslan)'ın başlattığı isyanı bastırdı.

Heinrich, 1184 yılında Konstanza (Sicilya) ile nişanlıydı ve 27 Ocak 1186 yılında da evlendiler. Konstanza, II. Guglielmo (Sicilya)'nın tek yasal bayan varisiydi. 1189 yılı Kasım ayında Konstanca'nin babasının ölümüyle Heinrich, Sicilya tacını İmparatorluğa ekleme imkânına sahip olmuştu çünkü kendi babası da Göksu (Kilikya) nehrini karşıdan karşıya geçerken 10 Haziran 1190 yılında ölmüştü.

İmparator olarak taç giyme[değiştir | kaynağı değiştir]

Nisan 1191 yılında Heinrich ve Konstanza, Papa III. Celestine tarafından imparator ve imparatorice ilan edildiler. Sicilya tacını elde etmek hayli zordu. Çünkü güney İtalya baronları II. Rugerro'nun torunu Lecce Kontu Tancredi'yi kendi kralları olarak seçmişlerdi. Heinrich, Napoli'yi kuşatma işine başladı; fakat ordusu salgın hastalıktan dolayı ağır bir şekilde zarar gördükten sonra Almana'ya dönmek zorunda kaldı çünkü Heinrich (Aslan) tekrar isyan etmişti. Konstanza, arkasında Salerno sarayında kalmıştı. Burada ihanete uğradı ve Tancredi'ye teslim edildi. Ve sadece III. Calestine'nin araya girmesiyle serbest bırakıldı. Tancredi'yi Sicilya Kralı olarak tanıyarak geri döndü.

Heinrich, Avusturya Dükü Leopold'un Trifels Şatosu'nda elinde esir bulunan İngiltere Kralı I. Richard'ı kendisine vermesiyle iyi bir pozisyon elde etmişti. Heinrich, o çağda iyi bir miktarı olan 150.000 gümüş mark fidye elde etmeyi başardı. Bu para ile güney İtalya'yı fethetmeye gücü olacak bir ordu hazırlayı başardı. Heinrich ve ordusunun, Ocak 1194 Vercelli Antlaşması ile kuzey İtalya'ya serbest geçişi garanti edildi. Takip eden Nisan ayında Heinrich (Aslan)'ın bulunduğu bir yerleşim yerine ulaşdi. Şubat ayında Sicilya Kralı Tancredi, genç bir çocuğu III. Guglielmo'yu varisi olarak bırakarak, öldü. Sicilya üzerine yürüyen Heinrich, çoka az bir direnişle karşılaştı ve 20 Kasım tarihinde Sicilya Krallığının başşehri olan Palermo'ya girdi. 25 Aralık'ta Sicilya Kralığı taçını giydirildi. Genç Guglielmo'yu kör ettirdiği ve hadım ettirdiği söylentileri yayıldı. Bazı Sicilya'lı asılzadeler de canlı olarak yakıldılar. Bazıları ise, Eugene (Palermo) gibi Hohenstaufen hükümetine kolaylıkla intikal etti.

Bu noktada Heinrich, Sicilya Krallığı'nın onun kişisel ve İmparatorluk vergilerine Avrupa'da eşsiz bir gelir eklediğinden beri Akdeniz ve Avrupa'da en güçlü hükümdardı. Heinrich kendini Pisa ve Cenova'ya onların hükümetlerine bağış vermeden gemilerini göderebilecek kadar güçlü hissediyordu. Hatta Bizans İmparatorluğu'ndan yıllık tazminat almıştı. 1194 yılında oğlu II. Frederick) geleceğin imparatoru, Sicilya ve Kudüs kralı doğdu. Heinrich, onun İtalya'daki pozisyonunu, arkadaşı Konrad (Urslingen)'i Spoleto dükü yaparak ve Marche'yi Markward (Anweiler)'e vererek güvence altına aldı.

Onun sonraki hedefi imparatorluğun kalıtsal yolla geçmesini sağlamaktı. Nisan 1196 yılında toplanan Würzburg ulusal meclisinde prenslerin çoğunu önerisini oylamaya inandırmayı başardı fakat bunu takiben Ekim 1196 Erfurt'da aynı olumlu sonucu elde edemedi.

Heinrich'in mezarı Palermo Katedrali.

Ölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

1197 yılında dış İtalya krallarının zalimce gücü, isyana kışkırttı, özellikle güney İtalaya'da Arap nüfusun çoğunlukta olduğu yerde. Alman askerler olayı zalimce bastırdı. Aynı yıl Heinrich, Haçlı Seferi için hazırlanıyordu, fakat 28 Eylül günü Messina'da Malarya hastalığından öldü. [1]

Oğlu, II. Frederick Sicilya Krallığı ve İmparatorluk tacına ikisine de sahip olacaktı.

Heinrich, Latince'den etkilendi, kilise kanunu ve Roma hukuku'nda bilgi sahibiydi. Şairlerin ve şiir sanatının koruyucusuydu. O hemen hemen "Kaiser Heinrich" şarkısını bestelemişti.

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ In 1197, although “the well-prepared crusade of Emperor Henry VI aimed at winning the Holy Land, it also aimed at attaining the ancient goal of Norm[an] policy in the E[ast]: the conquest of the Byz[antine] Empire.” See Werner Hilgemann and Hermann Kinder, The Anchor Atlas of World History, Volume I: From the Stone Age to the Eve of the French Revolution, trans. Ernest A. Menze (New York: Anchor Books, Doubleday, 1974), 153; “Henry pressed territorial and political claims against Constantinople, demanding territories the Normans had held in 1185 and using a remote family connection to pose as the avenger of the deposed emperor Isaac II. . . . even Pope Innocent III was frightened by the German emperor’s claims of world domination. As events turned out, however, Henry died suddenly in 1197 before he could carry out his plans for eastward expansion.” See Timothy E. Gregory, A History of Byzantium (Malden: Blackwell Publishing, 2005), 273.

Dış Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Commons-logo.svg
Wikimedia Commons'ta
VI. Heinrich (Kutsal Roma İmparatoru) ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.
VI. Heinrich (Kutsal Roma İmparatoru)
Doğumu: 1165 Ölümü: 1197
Resmî unvanlar
Önce gelen
I. Frederick (Barbarossa)
Almanya Kralı
(resmen Roma Kralı)

1190–1197
Sonra gelen
Philip & IV. Otto
İtalya Kralı
1191–1197
Sonra gelen
IV. Otto
Kutsal Roma İmparatoru
1191–1197
Sonra gelen
IV. Otto
Önce gelen:
Sicilya'lı III. Guglielmo
Sicilya Kralı de jure uxoris
Constanza ile

25 Aralık 1194 - 28 Eylül 1197
Sonra gelen:
Frederick