I. Dimitrius Sotir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(I. Demetrius Soter sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
Dimitrius I Sotir'in döneminde basılmış bir para.

I. Dimitrius (Yunanca: Δημήτριος Α`, d. MÖ 185, hük. MÖ 161–150), unvânı Sotir (Yunanca: Σωτήρ - "Kurtarıcı") Helenistik Selevkos İmparatorluğu'nun hükümdarıydı. Babası (Selevkos IV Filopator) döneminde Roma'ya esir olarak gönderilmiştir. MÖ 175'te Babasının ölümünden sonra Antiokus Epifanes Dimitrius'un esir durumundan faydalanarak tahtı ele geçirdi. Dimitrius esaretten kaçtı ve MÖ 162'de kuzeni Antiokus V Eupator'u öldürmesinden sonra kendisini Suriye Kralı ilan etti.

Bu olaydan sonra Babillilerden Soter soyadını aldı. Anlamı kurtarıcıdır. Babillilerin bu ismi vermesinin nedeni Dimitrius'un oradaki satrap olan Timarkus'u Med bölgesinden kaçırmasıydı. Timarkus, Dimitrius'un gelişinden endişelenerek kendini Babil kralı ilan etti; ancak ordusu yasal Slevkos Kralı için oldukça güçsüzdü ve Dimitrius MÖ 160'da Timarkus'u yendi ve öldürdü. Bunun ardından Kapadokya kralı Ariartes'i tahtından indirdi ve Selevkos İmparatorluğu tekrar merkezi otoritesini oluşturdu.

Dimitrius Makabiler karşısında aldığı galibiyetlerden dolayı Yahudi tarihinde meşhurdur.

Dimitrius'un tahttan indirilişi Herakleides'in – yenilen asi Timarkus'un kurtulan kardeşi – İskender Balas'ı; Antiokus IV Epifanes'in oğlu olduğunu iddia eden biri; desteklemesinden kaynaklanmıştır. Herakleides Roma Senatosu'nu İskender Balas'ı destekleme konusunda ikna etmiştir. Dimitrius MÖ 150 yılında öldürülmüştür.

Bu yazı Encyclopædia Britannica'da yazan bazı maddelerden esinlenilerek yazılmıştır.

Önce gelen:
Antiokus V Eupator
Selevkos Hanedanı
MÖ 162

MÖ 150

Sonra gelen:
İskender Balas