Hubara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Hubara
Korunma durumu: Korunmasız (VU)
Hubara Canaria, Chlamydotis undulata fuertaventurae (4849452053).jpg
Bilimsel sınıflandırma
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Aves (Kuşlar)
Takım: Gruiformes (Turnamsılar)
Familya: Otididae
(Toygiller)
Cins: Chlamydotis
Tür: C. undulata
Binominal adı
Chlamydotis undulata
Jacquin, 1784
Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Hubara ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Hubara ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Hubara (Chlamydotis undulata), toygiller (Otidae) familyasına ait bir kuş türü. Daha önceleri Asyalı alt tür olarak kabul edilen alt tür şimdi, ayrı bir tür olarak ayrılmıştır Chlamydotis macqueenii. Bunlar, Chlamydotis cinsinin tek üyeleridir. İki türün arasındaki çizgi ise Sina Yarımadasıdır.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

60 cm büyüklüğünde, 140 cm kanat açıklığındadır. Kahverengi yukarısı ve beyaz aşağısı vardır, boynunun kenarlarının aşağısında siyah bir çizgi vardır. Uçuşta, uzun kanatlardaki büyük siyah alanları ve uçuş tüylerinde kahverengiyi gösterirler. Chlamydotis macqueenii türünden ufakça daha küçük ve daha koyu renktir. Eşeyler benzerdir ama dişi daha küçüktür ve daha gri yukarıya sahiptir. Diğer toygiller gibi, bu türün, baş ve boğazın beyaz tüylerini kaldıran ve başı geri çekiyor olan gösterişli bir göstermesi vardır.

Davranış[değiştir | kaynağı değiştir]

Sesli olarak neredeyse sessizdirler. 2-4 yumurta, yere koyulur. Bu tür hepçildir, tohumlar, böcekler ve diğer küçük yaratıkları yerler.

Yayılış[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanarya Adaları, kuzey Afrika ve Pakistan'da üreme gösterirler. Hubara, sahasında büyük ölçüde yerleşiktir. Bu tür, çöller ve diğer çok verimsiz kumlu alanlarda görülür.

Hubara, genellikle eti için çok değerlidir, Arabistan ve Pakistan'da yaygın olarak avlanması nedeniyle, tehlike listesine koyulmuştur. Anadolu'da ise nesli tamamen tükenmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]