Hristiyanya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Hristiyanya, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'a birkaç kilometre yakınlarda bulunan özgür bölgenin adı.

850 civarında sakini bulunan bu bölge, 1971 yılında hippiler, işsizler ve bir grup genç tarafından mesken edildi. Uyuşturucu Danimarka'nın diğer bölgelerinde yasak olmasına rağmen bu bağımsız topluluk arasında satılıyor.

Grönland ve Faröe Adaları’nın yarı bağlı olduğu Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın merkezinde devletçik. 1968 yılında askeri birliklerin şehir içinden çıkarılması kararı almasıyla boşalan askeri karargah, 1971 yılından itibaren hippi ve evsizlerin işgaline uğradı. Kendi bayrağı, ortak yönetimi, çocuk yuvası, dükkânları, eğlence yerleri olan Hristiyanya’da yaklaşık 1000 kişi yaşarken bölge, Kopenhag’ın merkezinde ortaçağı yaşamaya devam ediyor. Merkezi ısıtma sisteminin olmadığı bölgeye araç girişi yasak. Esrar ve eroinin satıldığı ‘Adı Olmayan Sokak’ta (Vej uden navn) fotoğraf çekmek yasak. Ünü Danimarka sınırlarını aşan Christiania her yıl 1 milyon kişi ziyaret ediyor.

Bölgede yaşayan herkes birbirini yakından tanıyor. Yabancı hemen fark ediliyor. Kendi bayrağı olan Hristiyanya’da yaşayanların büyük bölümü işsizlerden oluşuyor. İşsizlik oranını her ne kadar %20 olarak açıklasalarda gerçekte bu oran %50 civarında bulunuyor. 850 civarında kişinin yaşadığı bölgede devlete uzun yıllar sonra elektrik ve su parası ödenmeye başlanmış.

Sarı zemin üzerinde bulunan 3 kırmızı nokta Hristiyanya’nın bayrağını oluşturuyor. Noktalar Hristiyanya (Christiania) yazısındaki ‘i’nin noktalarını sembolize ediyor. Atölye, lokanta, manav, fırın ve barlardan elde edilen gelir ortak kasada toplanıyor. Yıllık ortak kasaya 18 milyon kron akıyor. Gelirin büyük bölümünü, turistlerden elde ediliyor. Devlete elektrik ve su için yaklaşık 5 milyon kron ödeniyor.

Bölgede sevilmeyenler listesinde ilk sırada polisler bulunuyor. Emniyet müdürlüğü ‘tecrübesiz polisleri staj için bu bölgeye’ gönderiyor. Polis baskını günlük hayatın bir parçası olmuş. Baskın daha çok uyuşturucunun açıktan satıldığı Adı Olmayan Sokak'a yapılıyor. Belirli aralıklarla yapılan büyük operasyonlarda polis hatırı sayılır, uyuşturucu ele geçiriyor. Hristiyanya halkı, ağır uyuşturucu kullananlardan nefret eder konuma gelmiş. Bundan dolayı bölgede ağır uyuşturucu, silah, şiddet, araba, hırsızlık ve çelik yelek (polis) yasak. Bu kurala uymayanlar derhal bölgeden uzaklaştırılıyor. Christiania’nın yönetiminde herkes söz sahibi. Kararlar ortak Mecliste alınıyor. En büyük suçların başında hırsızlık geliyor. Hırsızlık yaptığı tespit edilen birinin bölgede kalması imkânsız. Christiania’da yaşayanlara ‘Christianit’ deniliyor. Ekonomik olarak zor durumda bulunan biri, hemen bir yemek düzenliyor. Yardım yemeği olarak tanımlanan davete katılanlara çorba ikram edilirken, gelenler 25 kronluk yardımda bulunuyor.

Danimarka Meclisine sadece birkaç kilometre uzakta bulunan Christiania halen 18. yüzyıl yaşam şartlarına sahip bulunuyor. Baraka ve 18. yüzyıldan kalma beton bloklarda oturan halk ısınmak için soba yakmak zorunda. Madalyonun diğer yüzünde ise Kopenhag’ın en güzel bölgesinin atıl bir durumda kalması yatıyor.

Araç girişinin yasak olduğu bölgeye postacının girmeside yasak. Gelen mektuplar, girişte bırakılıyor. Bölge sakinleri mektuplarını gelip kendisi alıyor. Doktorun haftada bir gün geldiği Christiania’da bulunan muayene odası Danimarka standartlarından ziyade bir Afrika ülkesini andırıyor. Askeri birliğin 1968’de bölgeden ayrılmasıyla, hırsızların barınma yeri olan bölge 20 Eylül 1971’de resmen işgal edilmesiyle farklı bir kimliğe bürünmüş durumda. Aradan geçen 36 yıl Christiania sorunu çözmeye yeterli olmadı. Hükümetlerin hazırladıkları projeler, bölgede yaşayanlar tarafından kabul görmezken, çıkarılan birçok yasa ise Yüksek Mahkemeden geri dönmüş. LiberalMuhafazakar koalisyon hükümeti, değeri milyar kronla ifade edilen bölgeyi yıkıp, iskana açmak istiyor. Büyük inşaat firmalarının iştahını kabartan bu teklif, Christiania halkının direnişiyle şimdilik bir başka bahara ertelendi.

Koordinatlar: 55°40′24.92″K 12°35′58.96″D / 55.6735889°K 12.5997111°D / 55.6735889; 12.5997111